Як збирати і сушити звіробій в домашніх умовах для чаю, настою

Корисні властивості звіробою для здоров’я добре відомі. З давніх часів на Русі вживали напої на основі цієї трави, а також настойки з неї. Велика користь і доступність для збору пояснюють популярність цієї рослини.

Як збирати і сушити звіробій в домашніх умовах для чаю, настою

Де росте і як визначити

Звіробій звичайний або продірявлений – широкораспространенное багаторічна рослина, яка особливо часто зустрічається на території Євразії. У дикому вигляді – це поодинокі кущики, іноді розростаються в невеликі групи.

Росте звіробій лише на сухих грунтах при достатній кількості світла, уникає болотистій місцевості і холодних затемнених ділянок. Зазвичай зустрічається на сонячних галявинах, луках і на околиці хвойних лісів, як бур’ян вздовж стежок, а також на полях і в дачних селищах. В даний час культивується і в промислових масштабах.

Звіробій звичайний являє собою високу рослину від 40 до 100 см заввишки, від одного кореня зазвичай відходять кілька прямих гладких стебел з 2 поздовжніми лініями. Колір, залежно від віку, коливається від зеленого до червоно-бурого.

До стеблах щільно прилягають невеликі овальні або яйцеподібні листя, розташовані попарно один навпроти одного. Вся поверхня листочків покрита темними і світлими крапками-залозками, через які виділяються ефірні масла. Саме вони і створюють ефект «продырявленности» листя.

На вершечку куща розташовуються суцвіття, які складаються з великих (до 2 см) жовтих квітів з п’ятьма пелюстками та безліччю тичинок.

Справжній звіробій звичайний можна визначити, потерши між пальцями один з квітів, – вони повинні забарвитися в синьо-фіолетовий тон.

Збір

Збирати звіробій треба під час цвітіння. У залежності від кліматичної зони країни, рослина цвіте з середини червня по серпень, в середньому 25-30 днів. Зазвичай за літо можна зібрати кілька врожаїв. Найкращий час – через 4-5 діб з моменту початку цвітіння.

У сухий і сонячний день, бажано вранці в 10-11 годин, можна відправитися на збір звіробою в зону, розташовану далеко від проїжджої частини, підприємств.

Не рекомендується виривати рослина з коренем або обрізати надто низько, після цього воно може не вирости знову. Правильно буде зрізати виключно верхню частину і тільки один із стебел на кущі. При цьому знімаються і суцвіття, і стебло з листям. Довжина одного зрізаного стебла повинна становити не більше 25-30 см. Після того, як сировину зібрано, відразу приступають до його сушінню.

Не всі види рослин підлягають збору. Наприклад, в Білорусії звіробій гірський занесений в Червону книгу.

Як сушити

Щоб взимку насолоджуватися корисним чаєм, заготовляти звіробій продірявлений на тривале зберігання можна шляхом природного просушування або з допомогою техніки.

На свіжому повітрі або в приміщенні (розсипом, пучками)

Рекомендується сушити звіробій в природних умовах, так як при прискореному впливі високими температурами корисні ферменти швидко руйнуються. Зібрану сировину перебирають, видаляючи сухі та пошкоджені листя і сміття. Далі розташовують одним з 2-х способів:

  • Пучками. Стебла пов’язують стрічкою в невеликі пучки і підвішують униз квітами.
  • Розсипом. Зібраний звіробій розташовують на чистих білих аркушах або тканини в один шар. Пару раз в добу сировину необхідно ворушити і перевертати, щоб досягти рівномірної просушування, та оглядати на предмет появи таких фрагментів.

В обох випадках процедуру проводять в сухому, добре провітрюваному приміщенні поза доступу сонячного світла (горища, веранди, комори тощо). При впливі ультрафіолету корисні речовини починають руйнуватися. Термін сушіння становить 5-10 днів, в дощову погоду він збільшується.

Визначити готовність сировини можна, зігнувши стебло, він не повинен гнутися, а з характерним тріском відразу разломиться. Листя при правильній сушці стають матово-зеленими, квіти зберігають жовтий колір.

У електросушарці

В домашніх умовах прискорити процес заготівлі звіробою можна з допомогою електросушарки. Хід роботи:

  1. стебла з листям і квітами рівномірно розкласти на решітках та завантажити у пристрій;
  2. встановити температуру на рівні 40 градусів або вибрати режим «для фруктів»;
  3. через 6 годин перевірити готовність сировини, при необхідності збільшити час впливу.

Якщо допустимий час безперервної роботи електросушарки становить менше 6 годин, то в проміжках між включеннями необхідно виймати решітки з травою, щоб виключити її зволоження.

Як зберігати

Рекомендується містити готову сировину у вигляді пучків або подрібненого складу, який зав’язують в полотняні чисті мішки або пересипають в скляні ємності з кришкою. Приміщення з зберігаються сушеним звіробоєм повинно бути сухим, темним, з хорошою вентиляцією. Термін зберігання без втрати властивостей становить до 3 років.

Звіробій звичайний є корисним компонентом чайного напою. Широке поширення рослини значно полегшує його збирання. При правильному підході до заготівлі сировини, кущ не постраждає, і дає зібрати кілька «врожаїв» за літо.

Підготовка і сушка звіробою не вимагають особливих зусиль, а тривалість зберігання забезпечує доступність корисної трави для приготування напою в будь-який час року.

фото: depositphotos.com/Kassandra2

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Рецепти кави. Способи приготування кави.