Як зберігати чай у домашніх умовах і в чому краще?

Чай – напій з природної сировини, з широким спектром корисних якостей і в своїй більшості не містить барвників та консервантів. Для підтримання його свіжості, аромату і властивостей необхідно дотримуватися деякі рекомендації по зберіганню.

Як зберігати чай у домашніх умовах і в чому краще?

Чому треба зберігати правильно?

Будь сорт володіє неповторним ароматом, смаком, кольором листа. Проте, в силу своєї гігроскопічності, поглинає речовини, які можуть спотворити індивідуальні характеристики або зовсім призвести до псування продукту.

Найбільшої шкоди сухим листочкам здатна завдати волога. В нормі вміст води в чорному чаї – до 7%, в зеленому – до 5%. Якщо сировину для приготування напою зберігається неправильно, воно починає поглинати вологий пар, розсіяне в повітрі.

При підвищенні рівня зволоженості до 8%, чай починає окислюватися і «старіти», втрачаючи початкові смакоароматичні якості. При зростанні вмісту рідини до 11%, в листочках починають розвиватися мікроорганізми, які призводять до утворення цвілі. Навіть крихітна область ураження здатна повністю зіпсувати цілу партію чаю, надавши йому сирої і затхлий запах.

Чаї різних видів володіють неоднаковою гігроскопічністю. Так, здатність поглинати вологу вище у чорних байхових, ніж у зелених, у розсипних вона нижче, ніж у пресованих. Високі сорти, в яких зберігається цілісність аркуша, а також вище скрученность сировини, менш схильні до дії водяної пари в повітрі.

Крім вологи, чай здатний вбирати навколишні запахи. Аромат сухого листа, а значить і настою, набуває відтінок тих продуктів, які знаходяться поблизу від упаковки, при її недостатньої герметичності.

Також негативний вплив мають тепло і світло, адже при нагріванні прискорюється ріст бактерій і мікроорганізмів, а також активізуються речовини, ферменти. В результаті лист набуває жовтуватого відтінку, втрачає колір в настої і має менш вираженим ароматом.

Загальні правила

Основними вимогами, яких необхідно дотримуватися для досягнення збереження чаю, є:

 • Температура повинна бути кімнатної, а для слабоферментированных сортів чаю в ідеалі легкої прохолодною.
 • Світло. Так як під впливом світла процеси окислення в ньому починають протікати швидше, то рекомендується зберігати сировину виключно у затіненому місці. Особливо це стосується чаю в скляній тарі.
 • Характеристики приміщення. Кімната, в якій буде зберігатися ємність з листочками, не повинна бути вологою або містити велику кількість запахів. Рівень вологи в повітрі не має бути вище 60%, при досягненні показника 70%, чай почне псуватися. Саме тому важлива герметичність упаковки. Сторонні аромати в приміщенні небажані, тому не рекомендується тримати чайницу на кухні.
 • Чистота рук. Перш ніж відкривати упаковку і насипати листочки для заварювання, потрібно домогтися відсутності на них запаху. Не рекомендується заварювати чай, якщо в руки недавно брали м’ясо, рибу, часник, цибулю, сигарети, туалетну воду, мило зі стійким запахом.
 • Герметичність упаковки. Не можна допускати попадання всередину вологи, запаху і повітря. Крім того, упаковка не повинна мати власного аромату, зобов’язана бути чистою і зробленої з речовини, що не вступає в хімічну реакцію з чайним листом. Кращими матеріалами є скло, порцеляна і фаянс. Спеціальні чайницы, колби і ємності іншої форми повинні мати щільно прилягає або кришкою, що загвинчується.

В ідеалі, щоб не допускати контакту з повітрям із-за частого відкривання, необхідно мати два варіанти упаковки: один для тривалого зберігання великого обсягу чайного сировини, другий (маленький, приблизно на 50 м) – для щоденного використання. У такому разі листочки не встигнуть насититися шкідливими для них речовинами.

Для тимчасового зберігання підійде упаковка з фольгованим покриттям, однак вона не володіє достатньою герметичністю для тривалого утримання.

Існує ряд ємностей, в яких можна зберігати чай. До них відносяться:

 • посудини, зроблені з металу, пластику, пластмаси;
 • паперові або картонні пакети, обгортки;
 • сховища, що не має щільною кришки або пробки;
 • дуже великі упаковки (особливо якщо чаю всередині мало);
 • прозорі ємності (якщо чай міститься не в закритому шафі або коморі).

Індивідуальні особливості зберігання різних видів

Зберігання окремих видів чаю вимагає дотримання особливих умов.

 • для зелених, білих і жовтих чаїв потрібно підтримувати температуру трохи нижче кімнатної, краще їх покласти в морозильну камеру, де приблизно мінус 18 градусів. Але можна і трохи тепліше;
 • для світлих улунів (Тегуаньинь, молочний) також підійде холодильник, для темних (Фен Хуан Дань Цун, Та Хун Пао) – звичайне зберігання при кімнатній температурі;
 • китайський червоний чай, а по європейській класифікації чорний (Ісін Хун Ча, Дянь Хун Цзінь Хао) і пуэры можна зберігати в звичайному шафі, на полиці або в комірчині, вони не вимогливі до рівня тепла і герметичності упаковки.

Слід зазначити, що улуни досить крихкі, на упаковку краще нічого не поміщати зверху і зберігати їх тільки у твердій тарі. Для утримання гуандунських і уишаньских різновидів потрібно вибирати максимально герметичні ємності. Шэны, навпаки, чутливі до сухості повітря. Рекомендується включати в приміщенні з ним зволожувач на помірної потужності і підтримувати рівень вологості не нижче 20-30%.

Підтримання у вихідному вигляді унікальних характеристик кожного сорту вимагає дотримання загальних умов зберігання. Вони стосуються рівня вологості і температури в приміщенні, герметичності упаковки, захищеності від світла. Деякі чаї менш чутливі до параметрів зберігання, інші вимагають підтримання особливої атмосфери.

Це може стати в нагоді: Як зберігати зернової і меленої кави.

фото: depositphotos.com/modustollens

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Рецепти кави. Способи приготування кави.