Як вибрати заварювальний чайник для повсякденного використання

Хороший заварювальний чайник – основа ритуалу чаювання, будь це домашні щовечірні посиденьки або традиційна церемонія. У ньому чай розкриє найтонші ноти смаку, збереже аромат і довго не охолоне. Крім стилю оформлення до головних критеріїв вибору заварника відносяться матеріал виготовлення і форма.

Як вибрати заварювальний чайник для повсякденного використання

Вивчаємо матеріал

Повноцінне розкриття смакоароматичних властивостей чаю не можливо без хорошої чистої води і правильної посуду для його заварювання. Який заварювальний чайник вибрати – із глини, фарфору або скла? Це багато в чому залежить від того, який чай ви віддаєте перевагу.

Глина

Перші судини для заварки, що застосовувалися на батьківщині чаю, у Китаї, були зроблені з глини. Цей матеріал досі вважається класичним, саме його воліють чайні майстри.

Перевага глини – її пористу будову: воно оптимально для підтримки потрібної для заварювання температури і сприяє насиченню напою киснем. З часом вона просочується завариваемым в ній сортом і здатна вносити в нього додаткові відтінки. Чим більше користуються таким «запам’ятає» заварником althaus, тим сильніше він допомагає розкрити смакоароматичні якості чаю.

Вважається, що глиняні вироби ідеальні для заварювання пуерів, улунів і чорних сортів.

Недолік у них всього один, та й той умовний: не рекомендується застосовувати для ароматизованих чаїв, а також заварювати в одному і тому ж різні сорти.

Емальовані керамічні гарні для всіх сортів, але особливо підходять для розкриття витончених білих чаїв або зелених.

Як вибрати заварювальний чайник для повсякденного використання

Фарфор

Цей матеріал прийшов на зміну традиційної глині і тепер вважається кращим для заварювальних чайників. Він відрізняється здатністю швидко прогріватися, довго тримає тепло (як мінімум 15 хвилин), і прекрасно розкриває смак ароматного напою.

Фарфорові чайники вишукані за формою і малюнку, і можуть стати справжньою прикрасою чайного столу. Їх прозорість і білизна кажуть про вищу якість, яке можна перевірити також по характерному мелодійного звуку (якщо легенько торкнутися судини дерев’яним предметом, наприклад, олівцем).

Перед покупкою варто оцінити зовнішній вигляд виробу. Воно має бути ідеально рівною, без опуклостей і хвиль, фарба нанесена гладким шаром без патьоків, відсутні якісь шорсткості.

Чайники з внутрішніми сітчастими фарфоровими стаканчиками, куди насипають лист, підходять для всіх сортів, але незамінні для заварювання червоного або зеленого чаю. Вода рівномірно омиває кожну чаинку, і настій набуває фортеця, характерний смак і колір. Щоб не втратити ні краплі напою, перед розливанням по чашках листя віджимають порцелянової ложечкою.

Єдиний недолік предметів з порцеляни – висока ціна. Повсякденному альтернативою їм є фаянсові заварювальні чайники: вони лише трохи уступають порцеляновим за своїми властивостями, але набагато дешевше.

Скло

Чайники зі скла нейтральні і універсальні, так як придатні для заварювання будь-яких сортів, але особливо цінуються любителями пов’язаних чаїв: ніякий інший матеріал не дозволить милуватися перетворенням непоказного темного кульки у витончений букетик. В більшості обладнані фільтром, який легко забрати при необхідності.

Сучасний варіант скляного чайника, адаптований до повсякденного використання, – френч-прес, в якому традиційне ситечко поєднане з поршнем для віджиму листя. Цей варіант призначений для швидкої заварки.

Як вибрати заварювальний чайник для повсякденного використання

Метал

Чайники з нержавіючої сталі гарні для щоденного чаювання і приготування простих чаїв. Відрізняються стильним зовнішнім виглядом, але надають напою сторонній присмак. Саме тому не підходять для заварювання делікатних сортів.

Чавун

Заварювальний чайник з чавуну – предмет досить екзотичний на наших кухнях, незважаючи на те, що підходить для заварювання всіх типів чаю. За властивостями він не поступається глиняному, а завдяки внутрішньому емальованому покриттю позбавлений недоліків металевих. Швидше за все, покупців перед придбанням зупиняють вага і відносно висока ціна.

Придивляємося до форми і об’єму

Для заварювання підійде чайник будь-якої конфігурації. Але краще всього, якщо він буде геометрично правильної форми (кулястої традиційної або циліндричної, як френч-прес). Це дасть можливість більш точно визначати необхідний обсяг для заварювання (чверть, половину, три чверті).

Що стосується розміру, то він повинен бути достатнім для того, щоб чайний лист розвернувся повністю. Виходячи з обсягу, доцільно мати кілька заварювальних чайників різної місткості. При цьому треба враховувати, як в сім’ї прийнято пити чай: одна заварювання на одне чаювання або розбавляючи заварку в чашках окропом (європейський спосіб). Другий варіант дозволяє обійтися чайником поменше.

У першому ж випадку, для приготування однієї порції підійде самий маленький заварник, об’ємом на 200-300 мл. Для сімейного столу вибрати заварювальний чайник коштує більше – від півлітра, а великої компанії потрібен двох – або трилітровий.

Читайте також: Який чай найкращий?

Необхідні дрібниці

На що ще треба звернути увагу при виборі заварника:

  • Кришка повинна щільно примикати до горлечка, мати широкий внутрішній обідок або обмежувач – що утримає її при нахилі. Важливо ще наявність отвори, у вигляді невеликої дірочки, щоб був вихід для пари.
  • Носик повинен бути спрямований строго вгору і «тримати» краплю (заварка перестає литися моментально, без патьоків).
  • До ручки особливих вимог немає. Головне, що вона повинна бути зручною, відповідною до вашої руки. Щоб відчути цей момент при виборі треба оцінити чайник «наживо», адже рукоятки так різні. Важливо, щоб рука не торкалася стінок судини, особливо якщо він скляний або металевий.

Нарешті, треба перевірити, забезпечений чайник фільтром. Зазвичай його роль виконують дірочки або спиралевидное ситечко всередині, на підставі носика. Якщо їх немає, чаїнки обов’язково опиняться в чашці. Але й занадто маленькі отвори незручні: вони швидко забруднюються. Ситечком також служать внутрішні металеві сітчасті або перфоровані стаканчики.

Знання цих простих правил достатньо для вибору гарного заварника – не просто обиходного предмета кухонного начиння, але справжнього прикраси чаювання.

Пропонуємо ознайомитися: Чайники для чайних церемоній.

фото: depositphotos.com/belchonock, elenathewise, belchonock

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Рецепти кави. Способи приготування кави.