Як сушити календулу в домашніх умовах на зиму

Календула лікарська, або нігтики, часто використовується як декоративна прикраса садових ділянок. Однак крім краси, трав’яниста рослина сімейства Айстрові володіє великим набором цілющих властивостей. Тому в лікувальних цілях заготовляють про запас його яскраво-жовті або темно-помаранчеві суцвіття.

Як сушити календулу в домашніх умовах на зиму

Як, що і коли збирати

Найбільша частина корисних речовин, що містяться в календулі, сконцентрована в кольорах. Хоча іноді в готових зборах зустрічаються і подрібнені стебла.

В домашніх умовах можна збирати сировину для заготівлі 4-5 разів за сезон, аж до настання заморозків. Зазвичай збір триває з червня по вересень. При цьому правильно квітки не обривати, а, намагаючись не пошкодити, акуратно зрізати під основу, не захоплюючи стебло. Тоді через кілька днів на їх місці почнуть формуватися нові бутони.

Заготовлювати квітки календули треба в суху і теплу погоду. Ідеальний проміжок для збору ближче до 11-12 годин дня. До цього часу бутони встигають повністю розпуститися і позбутися від роси. Для заготівлі підходять тільки розкриті квіти, їх збирають, якщо на кущі таких бутонів більше 2/3.

Після збору промивати квіткові кошики не можна, тому не варто зрізати ті, що з забрудненнями або ушкодженнями.

Збирати бутони краще в широку ємність невеликої висоти, наприклад, низький піддон, укладаючи їх в один шар, або висотою не більше 4 див. Такий спосіб збирання дозволяє уникнути пошкодження суцвіть. По мірі наповнення ємність змінюють.

Як сушити

Після збору необхідно відразу приступити до сушіння, проміжок між процесами не повинен становити більше 4 ч. Сушити календулу можна природним способом або за допомогою електросушарки.

На свіжому повітрі або в приміщенні розсипом

Природний і кращий варіант підготовки до зберігання – сушка на свіжому повітрі або в закритому приміщенні (горищі, веранді, кімнаті). Місце повинно бути сухим, теплим, добре провітрюваним. На заготівлю не повинні потрапляти сонячні промені, інакше властивості рослинної сировини будуть втрачені.

Квітки розміщають в один шар на піддонах, решітках, сітках. На дно ємності слід постелити чисті аркуші паперу (не газетного), а якщо сушка проходить на вулиці, то бутони необхідно прикрити тентом або навісом.

Суцвіття треба обережно перевертати хоча б 1 раз в день, але, якщо вони знаходяться на гратах можна цей момент пропустити.

Період повної просушки триває від 1 до 1,5 тижнів. Якщо при натисканні суцвіття розсипається у велику крихту, значить календула готова до зберігання. Пересушена сировину розпадається в порошок при перетиранні між пальцями.

У електросушарці

Якщо немає відповідного приміщення або ідеальних погодних умов, можливо заготовляти календулу на зберігання в електросушарці для овочів і фруктів.

Квітки розкладають на решітках, встановлюють режим сушіння трав» і температуру 40 градусів. Як тільки почнуть кришитися при натискуванні, вони готові.

У чому і скільки зберігати

Зберігати сушену календулу необхідно в прохолодному місці, без доступу сонячного світла, але при хорошому провітрюванні. Квітки розподіляють по тканинних мішечках, картонних коробках чи паперових пакетах. Якщо вибір зроблено на користь скляної тари, то тільки з темного скла. Термін придатності сухих квітів календули без втрати корисних речовин – 1 рік. Однак він може зменшуватися при недотриманні правил і умов зберігання.

Суцвіття наділені великою кількістю цілющих властивостей, тому їх використовують для заварювання зборів, настоїв, готують чай з календулою.

фото: depositphotos.com/ChamilleWhite

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Рецепти кави. Способи приготування кави.