Вживання кави підвищує або знижує тиск?

Вживання кави підвищує або знижує тиск?

Фахівці в різних областях науки і справа піднімають старий суперечка: який вплив кави на наш організм, на рівень кров’яного тиску? Прийти до єдиної думки заважають неоднозначні результати попередніх клінічних досліджень. Що заважає вченим погодитися один з одним? Здебільшого це індивідуальність реакції різних людей на кофеїн.

Бадьорить або присипляє?

Академік Павлов в свій час зробив висновок, що кофеїн здатний стимулювати активність людини і на фізичному, і на розумовому рівні, вгамовує втома, навіть загострює рефлекторні реакції. Але лише в певних межах. Кавова нестриманість небезпечна виснаженням, звиканням. Зрідка спостерігалось навіть щось на зразок важкої інтоксикації.

Одні люди після кави стають бадьоріше, інші, навпаки, немов встають на гальма, стають сонними. Седативну, тобто заспокійливу дію кави надає приблизно на 15% любителів кави.

Однак є ще більш важливе питання, його часто задають гіпертоніки і гіпотоніки: кава підвищує або знижує тиск? Різні вчені незалежно один від одного задавалися таким питанням протягом довгих десятиліть. Результатом стали певні дослідження, припущення, думки і висновки.

Що робить каву – підвищує або знижує тиск?

У каві міститься кофеїн. Це природне з’єднання з групи метилксантинів, воно зустрічається також в плодах какао, чайному листі, горіхах кола і деяких інших рослинах. Кофеїн безбарвний, не має запаху (пізнавані аромати забезпечуються ефірними маслами, які також містяться в кави крім кофеїну). Кількість кофеїну в кавових зернах визначається їх видом. Висушені зерна арабіки містять приблизно 1,2% кофеїну, трохи вище показник у ліберіки – 1,5%. У робусті відсоток вмісту може дотягнути до трьох.

Один з головних ефектів вживання кофеїну – це стимуляція центральної нервової системи, прискорення відбуваються в ній процесів. У корі головного мозку людини порушуються певні центри, після чого розумова і фізична активність підвищуються. Втома при цьому, навпаки, знижується або зникає.

В Інсбруку вчені медичного університету встановили, що досить сто міліграмів кофеїну, щоб поліпшити короткочасну пам’ять. Мабуть, тут справа в особливій чутливості до кофеїну нервових клітин і дрібних судин.

А ще кофеїн тонізує симпатичний відділ нервової системи, який відповідає за кровообіг. Цим пояснюється здатність основного компонента кави підвищувати кров’яний тиск. При цьому зростають і систолічний і діастолічний показники. Різниця між ними, яку називають також пульсових тиском, зазвичай залишається незмінною. Ось чому людям з низьким АТ радять випити кави або міцного чаю.

Можна назвати й інші наслідки вживання кави. При значних концентраціях кофеїну в організмі можуть відбуватися спазми судин. З-за цього також підвищується кров’яний тиск.

Крім того, кофеїн відомий як блокіратор аденозину. А адже саме це органічне поєднання в нашій нервовій системі служить для зниження бадьорості, стимулює сон. Це речовина поступово накопичується, поки людина не спить, а під час сну його рівень знижується. Немає аденозину – людина продовжує спати. Однак при цьому не виключається підвищення АТ. Приблизно такий же ефект виникає в результаті впливу кофеїну на кору надниркових залоз. При цьому виділяється адреналін, відповідно, і тиск зростає.

Всі описані вище ситуації сприяли формуванню у дослідників певної думки. Причиною частого і стабільного підвищення кров’яного тиску може виявитися саме вживання кави.

Новітні дослідження

Вживання кави підвищує або знижує тиск?

Та все ж висновки робити рано. Ось результати одного з недавніх досліджень. Якщо каву п’є здорова людина, кров’яний тиск у нього підвищується досить повільно. Споживач схильний до гіпертонії? Зростання артеріального тиску буде більш швидким. Проте в обох випадках підвищення буде незначним і короткочасним.

І ось ще одне спостереження. Воно стосується людей, робочий тиск яких вважалося спочатку високим. У 15% випадків ПЕКЛО після кави понижалось.

Як же все-таки відповідати на питання, кава підвищує або знижує тиск? В цілому думка дослідників таке: якщо за день випивати 2 – 3 чашки, серйозних наслідків для тиску не буде.

І ще одне припущення вчених. Якщо людина п’є натуральну каву регулярно і протягом довгого часу, кров’яний тиск у нього практично перестає реагувати на вживання напою. Це відбувається в результаті самого справжнього звикання організму до кофеїну.

Ішемія і кави: реальна небезпека чи міф?

Довгий час існувала думка, що кава може бути «винен» у розвитку у людини ішемії серця. Це захворювання означає недостатнє кровопостачання серцевого м’яза з дуже серйозними наслідками.

На перевірку цієї гіпотези пішло більше десяти років. Підсумки дослідження дали однозначну відповідь: коронарна недостатність у активних споживачів кави виникала не частіше, ніж в інших піддослідних. Навіть на 5% менше, ніж в групі «без кофеїну». Цю цифру багато оцінюють як статистичну похибку. Однак кава точне не є причиною ішемії.

Гіпертонія: життя без кави?

Вживання кави підвищує або знижує тиск?

Люди з постійно підвищеним артеріальним тиском вічно стикаються з питанням: чи дозволяється їм пити каву? Прямої заборони лікарі не висловлюють, однак постійно нагадують про обережність. Що робити, якщо чоловік просто обожнює каву, але при цьому страждає гіпертонією? У таких випадках рекомендують обмежувати вживання улюбленого напою.

Найчастіше перша за день чашка кави – це ранковий ритуал. Він допомагає прокинутися, стати бадьоріше. Але гіпертонікам така звичка загрожує бідою. Кров’яний тиск тільки що пробудившегося людини зазвичай нижче його індивідуальної норми. Воно поступово вирівнюється протягом першого ранкового години. Якщо при цьому тиск гіпертоніка підвищиться ще і від кави, не виключається ситуація небезпечна для здоров’я. Ось чому людям з високим тиском радять пити каву не з самого ранку, а хоча б через годину після пробудження.

А що в підсумку?

Відео: Кава артеріальний тиск та інші міфи

 

Настав час зробити висновки і відповідати на питання: кава підвищує або знижує тиск? Кава сама по собі не може привести до серцево-судинних порушень. Однак є випадки, коли вживання напою доведеться обмежувати. Для багатьох людей із захворюваннями серця небезпечно навіть короткочасне підвищення пульсу і тиску. Ось чому при серцевій аритмії кави під забороною. Люди, хворі атеросклерозом, можуть пити каву. Однак фортеця напою повинна бути невисокою, а кількість – малим. Ще одне загальні протипоказання для «сердечників» – це вживання кави ввечері. В цьому випадку не виключається зайве нервове збудження, прискорене серцебиття, відчуття тривоги, безсоння. Всі подібні стани лікарі називають факторами ризику.

Дуже важливо, яку саме каву пити. Є дуже поширена помилка, ніби в розчинній каві менше кофеїну, ніж в молотом. Насправді все навпаки. Саме розчинну каву здатний зарядити людину бадьорістю, надати стимулюючу дію на мозок. А ось мелену каву надає на людини більш м’яку дію. Його воліють цінителі, які звикли отримувати від кави задоволення, а не просто вживають кави для бадьорості.

І все ж лікарі часом накладають повну заборону на кофеїн. Тоді доведеться чимось замінити улюблений напій. Один з варіантів – декофеїнізовану каву або сурогати (цикорій, ячмінь).

Частота вживання кави також дуже важлива. Ті, хто п’є каву регулярно, зазвичай не відчувають стрибків тиску. А ось у незвичного до кофеїну людини пульс і тиск часто стають вище навіть після однієї чашки.

Є люди, у яких тиск підвищується навіть після декофеїнізованої кави. Тут не виключається висновок, що на посилення кровотоку впливають ще якісь компоненти напою.

Однозначна заборона на каву для людей з постійно підвищеним кров’яним тиском? Тут важливі індивідуальні показники людини. Якщо рівень тиску перевищує норму зовсім трохи, то ранкова чашка кави організму не зашкодить. Серйозні обмеження на вживання кави виникають, коли тиск підвищений постійно і досить значно. В таких випадках в особливій групі ризику знаходяться не просто любителі кави, а ті, хто воліє пити його на ніч. Таке категорично не рекомендується! Наслідками може стати як мінімум безсоння або серйозний, навіть небезпечний зростання рівня і без того високого тиску.

Нарешті, важливо звертати увагу і на кількість випитої кави. Якою б не була любов до цього напою, все має бути в межах розумного, тобто не більше 3-х або 4-х чашок кави. Краще всього, якщо це кава буде натуральним і свіжомеленим.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Рецепти кави. Способи приготування кави.