Вчені розшифрували геном кави – що чекати від нових наукових відкриттів

Вчені розшифрували геном кави  що чекати від нових наукових відкриттівВчені, які займаються генною інженерією, добралися і до кави. На початку вересня 2014 року в журналі Science були опубліковані результати досліджень генома кави. Давайте разом розберемося, які можливості тепер відкриваються для науки і буде створений суперкофе.

Геном – це сукупність спадкового матеріалу, укладеного в клітині організму. Завдяки що міститься в ньому біологічної інформації, йде побудова та підтримка життєдіяльності. Розшифровка або секвенування генома націлена на визначення структури молекул ДНК і послідовності нуклеотидів всередині них.

До складу ДНК входять десятки тисяч генів, і розшифрувати їх не так-то просто. До речі, геном людини розбирали близько двадцяти років, але так і не дійшли до кінця (оскільки це не дуже потрібно). Над розшифровкою генома кави працювала ціла група вчених з різних країн чисельністю 64 людини. Досліджували ДНК кава робуста (Coffea canephora) – другого за популярністю в світі. Але і кава арабіка (Coffea arabica) зараз займаються.

Практична користь від розшифровки генома кави

 • Вченим стало більш зрозуміла еволюція кави.
 • Теоретично, хоча це дуже складно, кава тепер можна отримати, як форму життя, синтетичним шляхом.
 • Зовсім не радісна новина для противників ГМО: завдяки дослідженням геному кави, його тепер буде набагато простіше модифікувати і управляти різними якостями рослини, хоча це робили і раніше.
 • Створять генні інженери суперкофе?

  Як вже було з іншими рослинами, геном яких був розшифрований, кава, найімовірніше, буде схильний складною генетичної модифікації. Вчені знайшли гени, що відповідають за смак і аромат напою. Їх – шість, але яку роль відіграє кожен з них, поки незрозуміло. Подальша розшифровка генома допоможе людям винайти нові типи кави.

  Чи можна тепер створити суперкофе з вмістом кофеїну в декілька разів більше звичайного? Можна, але як показує практика – не потрібно. Ми і так варимо досить міцний напій без праці. А ось, що стосується створення кава без кофеїну – ця проблема досить актуальна. Існуючі методи видалення кофеїну (гарячою водою, вуглекислим газом і так далі) м’яко кажучи не корисні, як ми вже писали в цій статті. Тепер з’явилася можливість блокувати на генетичному рівні виділення кофеїну у рослини і отримувати натуральна кава без кофеїну.

  Тут дозвольте зауважити, що вченим можна було б створити тютюн без нікотину і захистити людство від його згубної дії. Хоча зараз є вихід – електронні сигарети або пластир, який допомагає кинути курити. Варто тільки мати в запасі рідина для електронних сигарет, щоб раптом не зірватися.

  Що ж стосується кави, то варто також пам’ятати, що не тільки геном впливає на смак і аромат напою. Властивості кави визначаються і безліччю інших чинників. Наприклад, речовин, які потрапляють в зерно через ґрунт, воду і т. д.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Рецепти кави. Способи приготування кави.