Узбецький чай, або що таке кок чой і як його готувати

Чай – один з найпопулярніших напоїв у світі. Кожна країна має свої традиції його приготування, починаючи від простих і нехитрих, і закінчуючи складними ритуалами і багатокомпонентними сумішами. В Узбекистані чай – не тільки гарна східна традиція, це практично частина життя, якій приділяє велику кількість часу кожен мешканець.

Узбецький чай, або що таке кок чой і як його готувати

Чайні традиції країни

Чай для жителів Узбекистану це і знак поваги, і привід для спілкування, і дружній ритуал. Кожному гостю господарі завжди запропонують відпочити з дороги і випити піалу цього напою, наливаючи його і перед їжею і відразу після, щоб їжа добре засвоїлася.

У сімейному колі розливає чай завжди наймолодший з тих, що знаходяться за обіднім столом. Йому доручається виконати ритуал «кайтар», під час якого він наливає напій з заварного чайника в піалу і виливає його назад. Ці маніпуляції повторюються 3 рази, вважається, що тільки після цього можна приступати безпосередньо до чаювання.

Заварений чай розливають по піалах, наповнюючи не більше ніж на третину, щоб гість не вважав, що господарі наливають занадто багато, з метою змусити його швидше випити і покинути житло. Подають чаші лівою рукою, праву при цьому притискають до серця.

Напій вживають не тільки вдома, але і в спеціальному закладі – чайхані, де збираються ті, хто хоче знайти нових друзів або зустрітися зі старими, а також насолодитися приємною бесідою.

Нікуди не поспішаючи, відвідувачі можуть розташуватися навколо хантахту (низького столика для їжі), застеленого дастарханом (красивої барвистою скатертиною) і, під наглядом чайханщика, який завжди знає смаки і звички відвідувачів, обговорити новини та події. Тут же можна послухати приємну музику і красиві вірші.

Чайханщик – фігура, відома кожному відвідувачу, завжди привітний, уважний, чітко стежить, щоб все було швидко і якісно обслужені. Тільки від нього залежить, який напій подадуть того чи іншого гостя.

Їжу та чай подають у розписаних східними візерунками керамічних стравах, піали і заварювальних чайників. І під час домашнього чаювання, і в чайхані подають місцеві солодощі – надав (льодяникової цукор), халву, маленькі солодкі пиріжки, парварду (цукерки з цукру і борошна), а також узбецькі фрукти, коржі, самсу.

Традиційні способи приготування

Зазвичай жителі Узбекистану п’ють зелений чай. Для приготування традиційного напою, іменованого кок чой, потрібно виконати наступний ритуал:

 • Набрати свіжої (не відстояною) води, дати їй добре прокипіти.
 • Фарфоровий чайник облити зсередини окропом, прогріваючи його.
 • Вилити гарячу воду з посудини.
 • Засипати велику дрібку сухого зеленого чаю (1 ч. л. на 0,5 літра).
 • Залити поверх листя гарячу воду приблизно на 1/3 ємності.
 • Помістити чайник на пару хвилин в потік розпеченого повітря (наприклад, у відкриту духовку).
 • Долити окропу ще на третину посудини, накрити його серветкою і залишити на 3 хвилини.
 • Облити чайник гарячою водою зверху, щоб прогріти стінки.
 • Додати води, довівши його обсяг до 3/4, і витримати ще 3 хвилини.
 • Долити залишок окропу до кришки, піднімаючи чайник на різні рівні висоти, щоб чаїнки спливали з дна і розкривалися, віддаючи напою більше фортеці і аромату.
 • Зелений чай заварюють і таким способом, під назвою раїс чой або посаду голови, замовний. Часто його подають після жирних і щільних страв. Для його приготування потрібно виконати наступні кроки:

 • Закип’ятити воду і облити внутрішні стінки керамічної чайника.
 • Насипати в нього зелений чай з розрахунку 3 ч. л. на 1 літр рідини.
 • Облити чайник зовні окропом, потім накрити серветкою.
 • Через 5 хвилин можна розливати напій.
 • У Ташкенті частіше вживають не зелений чай, а чорний. Існують різні варіанти приготування напою:

  • Кора чой. У цьому рецепті передбачається використання індійського або цейлонського листа, в пропорції 1 ч. л. чаю на 0,5 літра води. Час заварювання залежить від якості сировини. Вищий чи першосортний напій подають відразу, а ось другий сорт витримують у теплому місці близько 3 хвилин.
  • Мурч чой (або чай з перцем). Популярний також в Каракалпакії. Кількість і спосіб заварювання аналогічні попередньому варіанту, але в напій додають пару роздавлених горошин чорного перцю (можна замінити меленої різновидом, насипавши порошку на кінчику ножа).
  • Асалли мурч чой (чай з перцем і медом). Рецепт приготування відрізняється тільки включенням меду. Досить пари чайних ложок на півлітра води.
  • Райхонли чой (чай з базиліком). На 1 ч. л. чорного чайного листа додають щіпку сухого подрібненого базиліка. Після цього заливають окропом, накривають серветкою і настоюють.

  Чаювання для жителя Узбекистану – це привід поспілкуватися з друзями, можливість привітно зустріти гостя, і не важливо, де пити чай – вдома або в чайхані. Найчастіше використовується зелений сорт, але в деяких регіонах можна зустріти і чорний, як у чистому вигляді, так і в поєднанні з різними компонентами.

  фото: depositphotos.com/alendelong

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Рецепти кави. Способи приготування кави.