Ті Ло Хань або Залізний Архат – китайський чай утесный

Ті Ло Хань – один з найвідоміших китайських сортів чаю, вирощується в провінції Фуцзянь, в місцевості Та Шань, з часів сунськой династії. Він відноситься до категорії утесных, названих так за способом вирощування – в скельних ущелинах, тріщинах і западинах посадки цієї рослини утворюють величезні зелені тераси.

Ті Ло Хань або Залізний Архат – китайський чай утесный

Назва цього напою перекладається як Залізний Архат (людина, що досягла вищого просвітлення і є особистою охороною покоїв Будди).

Походження легенди

Існує велика кількість легенд щодо історії походження Ті Ло Хань.

Цзі Хуей

В місцевості У Шань І жив послушник Цзи Хуей, якому не було рівних у практиці вирощування та наступної обробки чаю. Жителі села, що знаходився по сусідству з монастирем Хуейюань (або Сад Прозріння), високо цінували його роботу і відзначали, що напій з культивованих їм рослин має чудовий яскравий аромат і солодкий смак, а також володіє здатністю не тільки тонізувати тіло, але і очищати душу.

Послушник виріс в прекрасного юнака могутньої статури, своїм виглядом дуже нагадувало воїна-захисника Будди, і тому отримав прізвисько Залізний Архат від своїх односельців.

Одного разу він виявив у тріщині скелі потужне чайне дерево з листям, вкритій м’яким ніжним ворсом. Його сусіди, спробувавши напій з сировини від нового рослини, були вражені витриманістю і ароматом і дали йому назва Залізний Архат в честь самого ченця.

Бенкет Архатів

П’ять сотень архатів веселилися на бенкеті в покоях Володарки Заходу Си-ван-му, більше за всіх випив хмільних напоїв той, хто завідував чаєм. Під час польоту над Хуейюань, він впустив гілка цієї рослини. Її знайшов літній селянин і, за порадою божества, який явився йому під час сну, посадив у землю. За запевненням представника небесного пантеону, чай повинен був виліковувати від хвороб і припиняти епідемії. Напій, отриманий з листя цього дерева, був настільки прекрасний, що йому дали назву Залізний Архат.

Особливості вирощування

Ті Ло Хань – найдавніший з чотирьох найбільш відомих утесных чаїв. Його виробляють з сировини від однойменних дерев, що виростають у Внутрішній печері Демонів, відомої як урочище Медове Лігво. Рослини, що живуть на цьому місці з часів імперії Сун, отримують воду з потічка, що тече по стінах скелі. Другим місцем зростання вважається скеля Бамбукового Лігва, в якому знаходиться одне-єдине дерево.

Опис напою

Багаторазова скручування і тривалий прогрів на деревному вугіллі надають чаю Ті Ло Хань відмінні від інших утесных улунів смакоароматичні характеристики.

  • Аркуш. Листя довгі, з глянцевою зеленою поверхнею, трохи відливають червоним. Щорічно їх збирають в середині травня, беруть тільки другий і третій зверху. В сухому вигляді він цілий, поздовжньо вигнутий у вигляді джгутика, темно-коричневого кольору з ліловим відтінком. Заварені чаїнки – зелені, з червоною облямівкою.
  • Аромат. Теплий, насичений, фруктово-пряний з легким відтінком диму і спецій.
  • Колір. Настій глибокого і густого відтінку, золотисто-оранжевий, навіть трохи коричневий, нагадує колір мигдалевого горіха.
  • Смак. Маслянистий (щільної текстури), насичений, з фруктовою кислинкою. Основна нота хлібно-пряна, супроводжується поступово розкриваються хвилями деревних тонів, а також кава, карамелі, сухофруктів, каштанів. Далі поступово стає більш м’яким і солодким з нотками гвоздики і цитрусів і закінчується квітково-ягідними мотивами.

Залишає виразне солодкуватий присмак з натяком на сушені яблука та мед. Вважається одним з «чоловічих» варіантів напою.

Властивості

Уишаньский улун Залізний Архат володіє своєрідною «утесной мелодією». Вважається, що він чинить протизапальну дію. Крім цього:

  • покращує настрій;
  • дарує стан спокою, налаштовує на медитативний стан, коли все суєтне відступає на другий план, прояснює свідомість;
  • знімає втому і напругу;
  • має зігріваючу і легким тонізуючим ефектом.

Ті Ло Хань – один з найдавніших чаїв. Протягом століть цінувався його терпкий аромат і високі тонізуючі властивості. Насичений багатогранний смак не залишає байдужим справжніх цінителів цього чудового напою.

фото: depositphotos.com/jokki

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Рецепти кави. Способи приготування кави.