Що за пристрій кемекс і як у ній правильно приготувати каву

Що за пристрій кемекс і як у ній правильно приготувати каву

Метод заварювання кави з використанням кемекса дає можливість одержати на виході відмінний напій середньої міцності з прекрасним ароматом і найніжнішим смаком. Альтернативні способи приготування кави нового смаку дати не можуть. Однак, безумовно, для різних видів кави можуть бути характерні свої, властиві тільки їм особливості. І досить важливо чітко розуміти, що певні способи заварювання здатні розкрити різні характеристики напою більш яскраво. До таких властивостей кави можна віднести аромат, щільність напою, а також його солодкість і кислотність. Спосіб приготування кави в кемексе став поширений в Росії тільки в останні роки. А ось у США і Канаді цей оригінальний метод не менш популярний ніж, наприклад, використання френч-преса.

Що ж таке цей самий кемекс?

Що за пристрій кемекс і як у ній правильно приготувати каву

Пітер Шлюмбом – він же доктор Кемекс

Цей вид кавоварки винайшов у 1941 р. вчений-хімік Пітер Шлюмбом. Його бажанням було готувати чудовий кавовий напій прямо в умовах власної лабораторії. П. Шлюмбом в далекому 1936 р. з німецького Кіля переїхав у Нью-Йорк і зробив більше 3 тисяч винаходів. Але тільки одне з його створінь стало невід’ємною частиною спочатку американської, а в подальшому і всієї світової культури споживання кави. І це пристрій – кемекс.

Його форма виявилася настільки привабливою, що кемекс отримав визнання як предмет видатного американського дизайну. І в 1944 року виставлено в Нью-Йоркському музеї сучасного мистецтва. Сам же винахідник був особистістю неординарною і досить екстравагантною. Уявіть високого (більше 180 см) зростання і вагою близько 150 кг вченого, який, користуючись комерційним успіхом свого «дітища», вважав за краще жити і працювати в пентхаусі, розташованому на 5-ій авеню, а натхнення черпав, роз’їжджаючи по нічним закладам Нью-Йорка на кабріолеті кадилак з прикріпленим до дверей водія повністю золотим кемексом.

Принципове пристрій кемекса

Що за пристрій кемекс і як у ній правильно приготувати каву

Так виглядає класичний кемекс

Складається цей вид кавоварки з простих елементів – колба Ерленмайера і проста скляний лабораторний воронка. Вони з’єднуються між собою обідком з деревини та шкіри. При цьому П. Шлюмбом не просто зв’язав два лабораторних предмета, він змінив і удосконалив їх конструкцію для конкретних цілей.

Так, на колбі з’явилося поглиблення з носиком для простоти і зручності розливання. Це також дозволило вільно виходити назовні повітрю, який під час заварювання витісняється з колби, що надходить до неї водою. Також на її середній частині з’явився спеціальний округлий виступ, відзначає половину від обсягу. На з’єднанні між нижньою та верхньою деталями розташовується прихват з дерева з шкіряною перев’язкою. Спочатку вона завжди виготовлялася з натуральної шкіри, але сьогодні цей елемент може виготовлятися з пластику.

Для заварювання в кемексе передбачається застосування паперових одноразових фільтруючих пакетів. Дивно, але за більш ніж 70 років конструкція кемекса практично не змінилася.

Головні достоїнства кемекса для цінителів кави

 • Зручність і доступність. Завдяки цьому пристрою можна насолоджуватися смачним напоєм де захочеться – і вдома, і в офісі, на роботі, на природі (пікнік або в похід). Не утруднить і процес виготовлення напою – потрібно тільки каву, закип’ячена вода і сам кемекс.
 • Незмінно вишуканий смак готового напою. Такий метод приготування набагато краще, ніж електричні кавоварки розкриває смак і аромат кави. Саме тому багато цінителі воліють його напханим всілякими функціями і дорогим «навороченним» кофемашинам.
 • Простота догляду. Очищення кемекса абсолютно не викликає труднощів і в самих екстремальних умовах. Все що потрібно зробити – просто видалити і викинути використаний одноразовий фільтр і прополоскати колбу всередині. Всі.
 • Деякі особливості заварювання

 • Саме кемекс найбільш точно виділяє всі основні смакові і ароматичні властивості кави. Прийнято вважати, що краще розкриваються в ньому кислотні сорту. Кемекс здатний підкреслити солодкість, і одночасно знизити надлишок гіркоти в напої. В результаті утворюється чистий і делікатний смак. Тому-то потрібно використовувати для кемекса дійсно якісний натуральний сорт кави. Досвідчені цінителі вважають, що не варто застосовувати суміші, а віддати перевагу моносорти.
 • Не слід забувати, що найкращий напій виходить з свіжозмелених і змелених зерен. Заварений з застарілого сировини (зерна, які обсмажені більше місяця тому) кава володіє дуже вже явними недоліками і напевно виявиться в раковині.
 • Істотно впливають на якість готового кава пропорції з водою. Стандартним співвідношенням прийнято вважати 31 г до 500 мл рідини. При інших варіантах дозування є сенс поекспериментувати зі ступенем помелу. Загалом-то, для отримання 250 мл готового напою взяти можна і 15 г кави, але змолоти його потрібно дрібніші. А якщо взяти, наприклад, 750 мл води і 45 г кави, тоді потрібен більш грубий варіант помелу. У кемексе недоэкстракция або переэкстракция відразу стає помітною. До того ж не треба забувати, що чим тонше помел, тим сильніше фільтр забивається і вода крізь нього проходить повільніше.
 • Для кемекса необхідні одноразові фільтри-пакети. Вони відрізняються від звичайних паперових більшою щільністю. Купувати їх доведеться окремо.
 • Правила приготування смачної кави в кемексе

  Що за пристрій кемекс і як у ній правильно приготувати каву

  Етапи приготування кави в кемексе
  Зручність та легкість використання приладу зовсім не означає, що заварюється кава в ньому «як вийде». Домогтися цього якості можна при дотриманні певних правил. Що необхідно для правильного приготування по-справжньому смачною чашечки кави, ми приблизно знаємо.

  • Власне, кемекс і одноразовий фільтр-пакет.
  • Нещодавно обсмажений зернової кави. Для отримання більш привабливого смаку бажаний сорт з невеликою кислинкою.
  • Чистий гаряча вода (правильна температура 95°С).
  • Точні ваги для кухні. Звичайно, можна орієнтуватися по відчуттях, але з-за похибок у дозуванні присутній ризик переэкстракции або ж недоэкстракции готового напою.

  Відео: Готуємо каву в кемексе

  Як приготувати каву в кемексе?

 • Беремо чистий і сухий кемекс і в його воронку встановлюємо розкритий фільтр-пакет. Він чотиришаровий і розкривати його потрібно таким чином, щоб на одній стороні був один шар, а з іншого три. Більш товста частина розміщується в бік носика.
 • Тепер треба змолоти 31 г кави. Потрібно грубий вигляд помелу, схожий на той, який робиться для френч-преса, але трохи дрібніша.
 • Всипаємо цей мелений кава у фільтр і формуємо пальцем поглиблення.
 • Тепер потрібно закип’ятити воду. Наша основна мета досягти температури 95°С. Можна вимкнути чайник безпосередньо перед початком кипіння води (зазвичай він в цей момент шумить голосніше і вода насичена великою кількістю дрібних пухирців). Інший спосіб – якщо вода закипіла, відразу ж відключаємо чайник і воді даємо трохи охолонути (близько 10 секунд).
 • Невеликою кількістю гарячої води поливаємо верхні шари кави і вичікуємо десь 30-45 с. В цей момент відбувається попередня екстракція або як по-іншому Blooming (по-нашому цвітіння).
 • По завершенні визначеного часу, продовжуємо поступово не дуже великими порціями вливати воду, направляючи її від стінок до середини по колу. Бажано, щоб чайник був обладнаний довгим і нешироким носиком. Завдяки йому буде набагато легше контролювати струмінь і швидкість надходження води.
 • Проходить вода крізь кава повільно і фільтр наповнюється. При заповненні приблизно до 1 або 2 см від краю зупиняємось і чекаємо, коли просочиться вся вода з лійки в колбу, потім знову підливаємо її. Запобігти ймовірну переэкстракцию допоможе вливання води саме по центру воронки, а не по її краях.
 • Далі, чайник прибираємо в бік і чекаємо поки вода остаточно не протече через каву. Період заварювання складе приблизно 4 хв.
 • В завершення процесу залишається тільки вилучити використаний фільтр і трохи збовтати кемекс, щоб готовий напій наситився киснем.
 • В результаті описаних маніпуляцій отримуємо напій трохи прозорий з трохи червонуватим кольором. Він неодмінно опиниться насичений відмінним смаком і ароматом. Але існує й непорушне правило – приготований в кемексе напій підлягає моментального вживання поки він не втратив всіх своїх відмінних властивостей. Воронка для заварювання досить широка і в процесі проходження крізь фільтр вода втрачає температуру. І якщо не випити відразу готову каву, він скоро охолоне і таким смачним і ароматним вже не буде.

  Що за пристрій кемекс і як у ній правильно приготувати каву

  Залишки викидаються

  Ще одна позитивна властивість кемекса полягає в тому, що його колба не буде утримувати запахи (на відміну, наприклад, від автоматичних крапельних кавоварок). А це означає ще й те, що заварювати буде можливо не тільки каву, але і чай. Причому і в цьому випадку результат буде незмінно чудовий. Яскравий і насичений смак гарантований (якщо сам чай якісний). І ніяких сторонніх запахів. Так і заварюється чай буде дуже швидко.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Рецепти кави. Способи приготування кави.