Що з себе являє кави без кофеїну

Що з себе являє кави без кофеїну

Як і багато інші геніальні відкриття, кава без кофеїну був винайдений практично випадково. У 1903 році в Бремен з Нікарагуа прибуло судно з великою партією кави, але по дорозі потрапив у бурю, і дорогоцінний вантаж повністю намок. «Кавовий» бізнесмен Людвіг Розелиус злякався збитків, і за його наказом в лабораторії зерна промили і обсмажили. Як виявилося, смак їх практично не змінився, от тільки підбадьорливий ефект пропав. Заповзятливий німець придумав зворушливу історію, щоб продати товар, а вже через 3 роки запатентував цю технологію в США. У 1930 році в Штатах стартувала вже повноцінна рекламна кампанія по просуванню кави без кофеїну. А коли стало відомо, що кофеїн небезпечний для серця, «безпечний кави» стрімко вибився в лідери продажів.

Як прибирають кофеїн з кави?

Головна відмінність кави без кофеїну від звичайного зернового напою ясно вже з назви – це відсутність алкалоїду. Однак повністю видалити речовину з зерен неможливо, хоча сучасні технології дозволяють максимально знизити його концентрацію. Цей процес називається декофеинизацией, і існує 3 її варіанту. У всіх цих методів є спільна риса – однаковий перший етап. Це замочування ще зеленої кави у воді. Важливе правило – не можна використовувати окріп, інакше зерно «закриється», і видалити кофеїн буде вже неможливо. А якщо замочити продукт в гарячій воді, то зерна набухнуть, розм’якшиться, і видалити небезпечний алкалоїд стане легко. А далі методики вже розділяються.

 • Традиційний (прямий, або європейський) спосіб, з використанням розчинника. У цьому випадку кавові зерна 30 хвилин обробляють гарячим пором, потім 10 годин витримують у розчиннику, потім ще 10 годин – в гарячій воді, щоб всі сліди розчинника пішли. Для такої декофеїнізації використовують 2 розчинника – дихлорметан і етилацетат. Дихлорметан має важкий специфічний запах і активно використовується в промисловості для розчинення смол, жирів. У етилацетату фруктовий запах, він застосовується як розчинник, у складі отрути для комах і фруктових есенцій. Такі хімікати в каву можуть бути небезпечні для людини і впливати на смак і аромат кінцевого кавового продукту.
 • Швейцарський спосіб (був запатентований швейцарською фірмою в 1979 році). Цей метод найдорожчий і екологічний – використовується тільки чиста вода. Спочатку каву надовго замочують у чистій воді, зерна віддають воді аромавещества і кофеїн. Потім воду проціджують через фільтри, на яких залишається кофеїн, і знову замочують у ній ті ж зерна – щоб ліквідувати залишок кофеїну. Після другої фільтрації виходить запашну екстракт зеленої кави (GCE). У фіналі екстракт (вже без кофеїну) знову додають до зернам, їх висушують і традиційно обробляють. Ця методика дозволяє отримати до 99,9% кофеїну!
 • CO2-екстракція (технологія, запатентована в Німеччині в 1970 році). Тут головне діюча речовина – вуглекислий газ, виключно під високим тиском. Спочатку зерна замочують у гарячій воді, щоб вони розкрилися, а потім поміщають в камеру зі стисненим газом на 10 годин. При температурі 70?C і поступовому підвищенні тиску CO2 перетворюється в рідину і працює як звичайний розчинник, витягуючи із зерен кофеїн. Хитрість у тому, що алкалоїд має властивість розчинятися у вуглекислому газі. І коли відкачують газ, зерна залишаються в первозданному вигляді, але без кофеїну.
 • Відео: Кава без кофеїну за швейцарською технологією

   

  Останні два варіанти повністю безпечні для здоров’я, в той час як європейський може містити шкідливі домішки. Але при будь-якій обробці зерен в напої все одно залишиться невеликий відсоток кофеїну. Після видалення кофеїну обсяг кофеїну в чашці еспресо падає до 10-20 мг (у звичайному кави в 20-30 разів більше). Але в 10 чашечках розчинної кави без кофеїну алкалоїду стільки ж, скільки в двох чашках класичного напою.

  Плюси і мінуси кави без кофеїну

  Що з себе являє кави без кофеїну

  Кава без кофеїну (як і звичайний, кофеїновий) зустрічається в зернах, мелену та розчинну. Доказів на користь його корисності та шкоди існує дуже багато, причому в середовищі професіоналів і кавових гурманів, і звичайних любителів кави. Проблема в тому, що і серед справжніх професіоналів немає єдиної думки. А серед простих людей не до кінця знайомих з усіма властивостями кава без без кофеїну і технологією його виготовлення думки часто розходяться кардинально. А істина, як це часто буває, таїться десь посередині.

  Відео:Кава без кофеїну

   


  Основні плюси кави без кофеїну:

  • Міцна кава згубно впливає на серце і судини, прискорює серцевий ритм і підвищує тиск у судинах. Бескофеиновый напій в цьому плані безпечний.
  • Неповторний кавовий смак і запах залишаються при ньому, а кофеїну немає. Це означає, що щоденний обсяг напою можна трохи збільшити без шкоди для здоров’я.
  • Користь натуральної кави доведена давно: він уповільнює процеси старіння, знижує ризик цирозу печінки і каменів у жовчному та сечовому міхурах. 4-6 чашок натуральної кави в день відчутно знижують небезпеку цукрового діабету (у чоловіків наполовину, у жінок на третину). Також ароматний напій підвищує мозкову активність, посилює увагу, покращує концентрацію. І до бескофеиновому кава всі ці пункти також відносяться.

  Мінуси такої кави:

 • Підбадьорливий ефект у кави без кофеїну значно поступається класичного напою. Чашка такого напою буде і смачною і ароматною, але ось прокинутися з ранку вам не сильно допоможе.
 • Якщо ваш напій виготовлений традиційним способом, з використанням хімікатів (дихлорметану або етилацетату), то він здатний нашкодити вашому здоров’ю.
 • Хороший і якісний кава без кофеїну (і розчинна, і мелений) коштує відчутно дорожче традиційного кавового продукту.
 • Смак і запах можуть відчутно відрізнятися від звичайної кави, а за насиченістю бескофеиновый продукт нерідко програє «основного» напою.
 • Кава без кофеїну досить небезпечний для травної системи в порівнянні зі звичайним зерновим напоєм. Якщо надмірно захоплюватися бескофеиновым кави, буде посилюватися вироблення шлункового соку. А якщо у людини є хронічний гастрит або виразка, це легко може спровокувати загострення.
 • Такий напій сприяє вимивання з кісток кальцію, що провокує хвороби суглобів, крихкість кісток і ранній остеопороз.
 • Кавовий напій без кофеїну може бути небезпечний для судин, він провокує атеросклероз. Десять років тому про це заявили представники Американського кардіологічного товариства.
 • Відео: чи Зможуть ньюйоркці пити каву без кофеїну? – BBC Ukrainian

   


  Вчені провели експеримент, де брали участь 187 добровольців. Їх розділили на 3 групи: перша кави не пила зовсім, друга пила натуральний зернової кави, третя – кава без кофеїну. Тривав експеримент три місяці. Докладні аналізи учасників третьої групи показали, що відсутність кофеїну провокує зростання в крові на 18% вільних жирних кислот, з яких з’являється «шкідливий» холестерин. Надалі він утворює бляшки, які забивають судинні стінки, викликають їх деформацію і навіть повну закупорку. Це веде до небезпечної хвороби – атеросклерозу. Якщо таким чином забиваються судини серця, результатом стає ішемічна хвороба серця. Разом з рівнем жирних кислот у крові піддослідних на 8% зріс рівень аполіпопротеїну В – особливого білка, який пов’язаний з поганим холестерином.

  Кава без кофеїну – кому можна, а кому ні?

  Що з себе являє кави без кофеїну

  Кава без кофеїну – напій дуже суперечливий, у нього чимало гідність, але і досить помітні недоліки. Кому рекомендується такий напій? Кава без кофеїну ідеально підходить для тих людей, кому класичний кави заборонений вп медичними показаннями. Так, при гіпертонії і серцевих проблемах бескофеиновый напій цілком безпечний. Дозволений він і для майбутніх мам, адже кофеїн під час вагітності може нашкодити і самій жінці, і плоду. Але і в цьому випадку не варто надмірно захоплюватися напоєм.

  Є у такого кавового продукту і протипоказання. Це атеросклероз (або схильність до нього), хронічна виразка і гастрит. А для тих цінителів кави, хто не хоче відмовлятися від улюбленого ароматного напою, але хотів би трохи знизити рівень небезпечного кофеїну, можна порадити змінити рецепт приготування. Відмовтеся від використання кавовій турки – краще використовувати ріжкову кавоварку. Важливо, щоб кава проходив через сито як можна швидше, за 20-30 секунд. Кофеїн з меленої кави починає виділятися не відразу, а неповторний смак і аромат – моментально. Таким чином, якість готового напою аніскільки не постраждає, а користі тільки додасться.

  Природний кави без кофеїну

  Вчені вже кілька десятків років працюють над створенням кавового дерева, плоди якого б спочатку не містили алкалоїд кофеїн. Бразильські фахівці працюють в цьому напрямку з 1987 року, використовуючи традиційне схрещування видів. Сьогодні вже отримано три нових сорти арабіки (АС1, АС2 і АС3), де кофеїну практично немає. У цій сфері працюють і японські вчені, але, на відміну від бразильців, вони використовують метод генної інженерії. Продукт їх діяльності – кава сорту робуста, концентрація кофеїну в якому знижена на 70%.

  А в Африці в 1983 році відкрили кавовий сорт, який не містить алкалоїд кофеїн від природи. Його назвали кави камерунський (або Charrier coffee, в честь французького вченого-генетика Андре Шар’є). Але повністю описаний цей унікальний вид був лише в 2008 році. Сьогодні найперспективнішими досягненнями вважаються сорти, створені бразильськими вченими. Торгова марка кави без кофеїну з Бразилії позначається як Decaffito, і можливо, природний кави без кофеїну вже зовсім скоро з’явиться на наших прилавках.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Рецепти кави. Способи приготування кави.