Що таке і як використовувати кава в чалдах

Що таке і як використовувати кава в чалдах

Чалдами (у перекладі з італ. – «таблетка») називають маленькі упаковки для обсмажених і розмелених кавових зерен. По суті чалда – це фільтр-пакет, виготовлений з декількох шарів харчової паперу і містить одну порцію (7-8 г) меленої кави. З таблетками їх ріднить кругла форма, найчастіше бажана виробниками.

Кава в чалдах – як виробляють

Що таке і як використовувати кава в чалдах

Технологія виготовлення чалд складається з декількох етапів. Спочатку змішують кілька сортів зелених зерен кави, після цього їх піддають обжарке. Давши обсмаженою зернам відстоятися протягом двох діб (цей термін потрібен для успішного завершення триваючої органічної реакції), їх перемелюють і негайно (час контакту свіжомеленої кави з повітрям займає не більше 30 секунд) упаковують у чалди. Після цього в справу вступає вуглекислий газ: його закачують в упаковки з тришарової плівки (з алюмінієвою фольгою в середньому шарі) з готовими чалдами. Чудові бар’єрні властивості цього матеріалу дозволяють кави зберігати свою свіжість і аромат протягом дуже тривалого часу.

Найпопулярніші стандарти чалд

Що таке і як використовувати кава в чалдах

Виробники і чалдовых кавоварок вказують рекомендований стандарт чалд як на корпусі самих апаратів, так і в інструкції до них.

 • Найчастіше використовуються чалди стандарту Ізі Сервинг Еспресо (ESE), внутрішній діаметр яких дорівнює 45 мм. Кава в чалдах цього стандарту може використовуватися в кавоварках, що виробляються фірмами Делонжи, Саєко, Гримак, Лавацца, Крупс, FrancisFrancis, Nuova Simonelli, Innova і ще цілого ряду відомих світових виробників. Вони також сумісні з похідної кавоваркою Handpresso. Це, мабуть, найбільш зручний стандарт: якісний і широко поширений, оскільки типорозміри багатьох кавоварок орієнтовані саме на нього. Виробники випускають чалди з різною формою окантування: вони можуть бути круглими, і навіть квадратними, але їх зовнішній діаметр не повинен перевищувати 55 мм. найзручнішою вважається окантовка, нагадує пелюстку, оскільки вона дозволяє без проблем витягувати використаний пакетик з кавоварки, або кавоварки. Товщина чалд стандарту ESE зазвичай дорівнює 10 мм, хоча у деяких виробників ця характеристика може відрізнятися.
 • Досить рідкісними вважаються чалди стандарту 1-2-3 Spresso (з внутрішнім діаметром, рівним 40 мм і квадратної манжетою), призначені для кавоварок Малонго і кавоварок, що виробляються фірмами Мелітта і Сэлтон (ця канадська компанія ще тільки починає освоювати російський ринок). Такі чалди можна використовувати також у кавоварках, оснащених спеціальними аксесуарами.
 • Існує ще окрема категорія «м’яких» чалд, з допомогою яких можна приготувати каву американо. Це чалди стандарту Сенсео і Філіпс Сенсео. Вміст цих пакетиків (на відміну від чалд двох вищеописаних стандартів) не спресовують. Напій, приготований з таких «таблеток», виходить приблизно таким же, як при заварюванні окропом у гуртку меленої кави (з обов’язковим профильтровыванием осаду через сорок секунд настоювання). Подібний еспресо навряд чи порадує справжніх поціновувачів цього напою.
 • Як приготувати кава в чалдах?

  Приготувати каву з чалд можна скрізь: перебуваючи в офісі, в гостях або у власній квартирі. Для цього необхідна кавоварка, кружка і самі чалди. Підключивши апарат до мережі, відкривають спеціальне відділення і поміщають в нього «таблетку». Переконавшись, що в резервуарі є достатня кількість води, натискають на призначену для цього кнопку. Після отримання приготованого напою залишається дістати і викинути використаний пакетик. Все інше зробить за вас розумний апарат.

  Відео: Універсальна таблетка (чалда) для кавоварки Malongo

   

  Чалдові кавоварки не можуть вплинути на ступінь фортеці приготавливаемого кави: вона залежить від того, наскільки спресовано вміст «таблетки». Апарати цього типу цілком здатні обходитися і без «таблеток»: достатньо лише відміряти потрібну кількість меленої кави і гарненько його спресувати прямо в призначеному для цього відсіку кавомашини. Це виходить далеко не у всіх, оскільки вміння утрамбовувати кави (а саме від ступеня його спрессованности залежить смак і якість напою) вимагає певного навику.

  Якщо утрамбувати мелену каву занадто сильно, це буде перешкоджати вільному проходженню води крізь імпровізований брикет. В результаті зварений кави отримає гіркоту і зайву фортеця. Набагато простіше придбати упаковку готових чалд і в будь-який час насолоджуватися правильно приготованим напоєм.

  Чалдові або капсульні: які кавоварки краще?

  • Головна відмінність криється в матеріалі упаковки з напівфабрикатом майбутнього напою (харчова папір в чалдах і пластик в капсулах). Дорожнеча харчового пластику обумовлює основний недолік капсульних кавоварок: високу вартість капсул.
  • Ще один недолік капсульних кавоварок криється в несумісності капсул різного типу (в апаратах Лавацца, Неспрессо, Дольче Густо використовуються капсули різної форми). Кавомашини різних виробників навмисно спроектовані таким чином, щоб в них неможливо було використовувати капсули іншої системи. Купивши апарат капсульного типу, користувач буде змушений купувати капсули тільки даного виробника. З цим пов’язана ще одна незручність: купити їх можна не скрізь.

  Про переваги чалдовых кавоварок

  • Якість кави із чалд не поступається напою, приготованого професійним бариста.
  • Вартість кава в чалдах на 30% нижче вартості кави в капсулах.
  • Чалдові кавоварки значно дешевше зернових.
  • Універсальний формат чалд стандарту ESE дає можливість використовувати чалди різних виробників.
  • Чалди системи ESE дають споживачам можливість постійно змінювати смак напоїв, купуючи кавові купажі улюблених марок. Вміст одноразових пакетиків виготовляється з кавових зерен кращих сортів, зібраних на плантаціях, які перебувають у різних куточках планети. Власники чалдовых кавоварок можуть змінювати аромат напоїв чи не щодня, на відміну від власників зернових апаратів, вимушені задовольнятися єдиним сортом кави.
  • Використання чалдовых машин не вимагає спеціальних навичок і знань. Все, що потрібно для отримання якісного напою – це помістити чалду в апарат і натиснути його стартову кнопку.
  • Приготування напою займає 30 секунд.
  • Газонепроникний металізований матеріал упаковки чалд зберігає ароматичні і смакові якості свіжозмеленої продукту.
  • Багатошарова фільтрувальний папір, з якої виготовляють чалди, безпечніше для здоров’я людини, ніж пластик, що йде на виробництво капсул.
  • Кава в чалдах не містить емульгаторів, які є в деяких видах капсул: з їх допомогою отримують гарну пінку. Аромат свіжозмелених кавових зерен досягається шляхом екстрагування ефірних олій, виконуваного під тиском 15 бар.
  • Приготування кава в чалдах відрізняється простотою і гігієнічністю. Чалди виключають ймовірність розсипання кави, позбавляють кавоварку від необхідності чищення і миття після кожного використання.
  • Чалдові апарати працюють майже безшумно, займаючи зовсім небагато місця. У них можна приготувати не тільки каву, але і чай.
  • Кавоварки цього типу не мають потребу в регулярному обслуговуванні із залученням кваліфікованого фахівця.

  Про недоліки

 • Приготування кава в чалдах крім маси переваг має і ряд недоліків. Всупереч запевненням виробників деякі фахівці вважають, що в чалди упаковують зерна не найвищої якості, аргументуючи свою думку тим, що кава елітних сортів реалізується виключно в зерновому вигляді. Деякі любителі кави переконані в тому, що чалдовый кави не так смакує, як напій, приготований з свіжозмелених зерен.
 • Дорожнеча чалд. Чалдові кавоварка дешевше повноцінної автоматичної кавоварки — це факт. Але при постійному використання чалдовой кавоварки вся економія обнулиться через один, максимум два роки.
 • Відео: Philips Senseo HD7854

   


  Однак ні в кого немає сумнівів в тому, що приготування кави в апараті чалдового типу є найбільш простим і зручним способом отримання тонізуючого напою в умовах робочого офісу, де немає можливості возитися з туркою. Для приготування кава в чалдах доведеться придбати або чалдовую кавоварку, або кавоварку цього ж типу. Благо, що у продажу є величезна кількість якісних і не дуже дорогих апаратів. Ще одним недоліком є досить висока (в порівнянні з ціною напою, одержаного з зернової кави) вартість однієї порції чалдового кави.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Рецепти кави. Способи приготування кави.