Розчинна кава – різновиди, користь і шкоду продукту

Розчинна кава  різновиди, користь і шкоду продукту

Росія – світовий лідер за вживання розчинної кави, а частка цього напою в числі всіх «кавових» продажів – цілих 80%! У чому ж секрет популярності такого звичного і знайомого з дитинства розчинної кави?

Головні переваги ароматних кавових гранул і порошку – це швидкість приготування (ложечка кави миттєво розчиняється в окропі і навіть теплій воді) і довгий термін зберігання (якщо дотримуватися всіх правил зберігання і ховати каву в сухе місце). А ще – в порівнянні з кавою натуральною у розчинного менша вага та обсяг сировини, необхідний для приготування однієї порції напою, що бадьорить. Це кавове гідність особливо цінують перевізники.

Трохи з історії розчинної кави

Розчинна кава – один з найвідоміших у світі швидких напоїв – з’явився на початку XX століття за замовленням армії, для потреб військовослужбовців. За честь створення цього унікального продукту борються кілька людей. За офіційною версією, технологію придумав у 1901 році японський вчений, що працював тоді в Чикаго, – Саторі Като.

А вже в 1903 році з’явилася перша технологія. Винахідливий Людвіг Роземус завдяки щасливій випадковості розробив «кофеиновыводящую» технологію, швиденько запатентував ідею і незабаром почав випускати інноваційний продукт в США. Цілі у декофеїнізації було дві – зменшити кількість кофеїну в каві і зробити напій менш шкідливим, а також забезпечити кофеїн для використання у фармацевтичній промисловості.

На прилавках перший розчинну каву з’явився досить швидко – звичайний споживач вже в 1909 році зміг оцінити смак і зручність нового продукту під назвою «Red E Coffee».

У числі перших освоювати новий продукт початку Бразилія – уряд країни оцінило майбутню вигоду, адже на території держави – безліч кавових плантацій. І в 1938 році, з участю фірми Nestle, на світ з’явилася торговельна марка, знайома сьогодні кожному росіянину. Цей бренд і сьогодні займає одне з провідних місць на «кавово-розчинному» ринку – Nescafe.

Друга світова війна піднесла розчинну каву на пік популярності. Міцний і підбадьорливий напій із серії «просто додай води», який так просто заварити і випити прямо в окопі, по достоїнству оцінили солдати багатьох армій. Особливо полюбили швидкий ароматну каву американські солдати. А повернувшись додому після перемоги, вони зрозуміли, що вже не можуть жити без кави. Штати завжди славилися своєю турботою про потреби звичайних громадян – і незабаром напій придбав шалену популярність в Америці, а потім і у всьому світі.

Як виробляють розчинну каву?

Розчинна кава  різновиди, користь і шкоду продукту

Лінія виробництва розчинної кави

Що представляє з себе розчинну каву? Це водний екстракт, отриманий з міцного свіжообсмаженої кави (натурального!) і висушений до стану порошку. У нього приємний кавовий смак і запах (хоча і не такий виражений, як в зернової кави), відмінний тонізуючий ефект і характерна особливість – миттєво розчинятися у воді без найменшого осаду.

Весь процес приготування розчинної кави складається з 3 послідовних стадій:

 • подрібнення вже обсмажених кавових зерняток;
 • обробка їх окропом (кілька годин);
 • охолодження і висушування суміші.

В результаті – в залежності від способу обробки і висушування кавового відвару – виходить один з 3 видів розчинного напою. Це порошковий (найдешевший спосіб), гранульована і сублімована (найбільш дорогий метод).

Розчинна кава  різновиди, користь і шкоду продукту

 • Порошковий кави з’явився на російських прилавках в першу чергу, це найвідоміший і самий бюджетний варіант швидкорозчинної кави. Щоб його отримати, потрібно спочатку підготувати кавові зерна: очистити від лушпиння, обсмажити і подрібнити. Потім з дрібних кавових частинок витягують розчинні речовини – для цього зерна обробляють кілька годин гарячим струменем води під високим тиском. Ароматну суміш треба остудити, профільтрувати і висушити (гарячим повітрям). У підсумку виходить кавовий екстракт – той самий дешевий порошковий продукт.
 • Гранульована розчинна продукт робиться практично так само, за винятком одного маленького нюансу. В кінці кавовий порошок з допомогою пари під високим тиском збивають в грудочки. Виходить напій більш дорогий (вдосконалена технологія, так і сировину часто краще) і, зізнатися, більш привабливого вигляду.
 • А ось сублімована кава виробляють з абсолютно особливою схемою. Спочатку потрібно приготувати міцний кавовий відвар з дуже хороших зерен, а потім заморозити при максимально низькій температурі. Потім це кавове «морозиво» зневоднюють (у вакуумі) і дроблять. Виходять міцні кавові частинки неправильної форми – їх ми і бачимо в банках найдорожчого розчинної кави.
 • Розчинна кава  різновиди, користь і шкоду продукту

  Процес виробництва гранульованого кави

  Щоб отримати партію розчинної кави, виробники зазвичай використовують кавові сорти подешевше, наприклад, африканський сорт робуста. Популярну і дорогу арабіку – набагато рідше. Але справа не тільки в тому, що робуста дешевий, а арабіка – для обраних. Просто в робусті більший відсоток кофеїну і вище екстрактивність. Порівняйте: в зернятках робусти з різних країн відсоток кофеїну приблизно 2,2, у розкрученої арабіці – всього 0,6%. Вихід кавового екстракту з робусти – аж 36%, це дуже багато. З урахуванням того, що в процесі обробки, охолодження і сушіння частина кофеїну випаровується, робити розчинний напій з чистої арабіки безглуздо – ні фортеці, ні аромату там практично не залишиться.

  Відео: Як роблять розчинну каву

   

  Якщо описати процес приготування розчинної кави в кількох словах, картина буде такою: зерна підсмажують, подрібнюють, заварюють в окропі, випаровують вологу і подрібнюють ще більше. Весь процес триває близько 2 годин, з них 15 хвилин – на обжарку. Жодних цукрів, ароматизаторів та харчових добавок у бадьору суміш не кладуть – це тільки при фасуванні.

  Ще один важливий кавовий параметр – вміст глюкози. Цукру є в лушпинні від зернятка, і якщо продукт разом із зернами потрапляє «шкурка», відсоток глюкози у ньому збільшиться.

  Кожна кавова компанія, будь то Nestle, Jacobs або російська «Московська кав’ярня на паяхъ», свято шанує свої стандарти виробництва. Різне устаткування, сировину, метод обжарювання – все це дає оригінальний смак продукту, хоча покупець відчуває цю різницю не завжди.

  Наприклад, якщо спробувати три види виду кави «Чорна карта» – бразильського, еквадорського і колумбійського виробництва, різна смакова палітра буде помітна. Еквадорський каву виробляють з в’єтнамської та індонезійської робусти. Чашка бразильського напою зроблена з конилона (бразильський сорт робуста), у нього більш терпкий відтінок. А колумбійський – це суміш сортів колумбійської арабіки, там простий міцною робусти немає взагалі.

  Аромат розчинної кави – це заслуга кавових масел, їх додають між обсмаженням і заварюванням. Ніякої хімії там немає, це просто особлива технологія збору аромату від натурального продукту, його концентрування і повернення назад – в розчинну суміш. Трохи ефірного масла – теж для запаху – кладуть в сухий напій вже при фасуванні.

  Розчинна кава – користь чи шкода?

  Розчинна кава  різновиди, користь і шкоду продукту

  Калорійність кави

  Як не хочеться вірити, що розчинна кава хоч трошки зберігає унікальну користь натурального, доведеться розчаруватися. Навіть дорогий сублімований продукт в процесі виготовлення варять 3-4 години, і ніяких цінних речовин там вже не залишається. 50% натуральності і корисності кави просто розчиняється. Так, удосконалена технологія, нові методи виробництва, більш багатий смак – а користі як не було, так і немає.

  Відео: Розчинна кава – користь і шкода

   

  Ароматна кава втрачається в основному в момент приготування екстракту та його сушіння. Порівняйте: у смаженої кави показник ароматичності 0,60, у свіжоприготованого екстракту – 0,43, а у готового порошку, висушеного і готового до фасування, – всього 0,32.

  У числі достоїнств швидкорозчинного напою називають знижений відсоток кофеїну – тому, нібито, щоденне кількість чашок такої кави можна спокійно збільшити. Але істина, як завжди, десь поруч – в гуртку звареного зернового напою кофеїну близько 80 мг, розчинної – близько 60. Різниця невелика! А якщо приготувати каву щадним способом – зварити його в джезві дуже швидко і довести до кипіння всього разок, кофеиновым лідером однозначно стане розчинну.

  Так у чому ж небезпека швидкорозчинного напою?

  • Кофеїн підвищує тиск, тому гіпотонікам він може навіть допомогти. А ось при явній гіпертонії – суворо протипоказаний.
  • В розчинному напої багато не тільки кофеїну, а ще і барвників, ароматизаторів та консервантів. У зерновому натуральному кави цих шкідливостей немає зовсім, в недорогих мелених сортах – мінімальна кількість.
  • Чашка розчинної кави підвищує кислотність шлунка. Тому при хронічних шлунково-кишкових недугах лікарі такої енергетик не рекомендують.
  • Порошковий і гранульований напій відчутно прискорює процеси травлення, в основному саме за рахунок збільшення кислотності. Але ніякого ефекту похудіння це не дає, а навпаки, може спровокувати розвиток целюліту у жінок.

  Так чи варто раз і назавжди затаврувати розчинна «несправжній» кава ганьбою або переключитися тільки на цей напій, такий смачний і простий у приготуванні? Можливо, найкращий варіант – це класична золота середина. Якщо нікуди поспішати, завжди краще зварити чашку цього зернової кави. А в екстрених випадках, коли немає ні часу, ні потрібних інгредієнтів, можна заварити і кухоль розчинної.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Рецепти кави. Способи приготування кави.