Очищення кавомашини від накипу і кавових масел. Декальцинація кавомашини

Очищення кавомашини від накипу і кавових масел. Декальцинація кавомашини

Запорукою тривалої служби кавомашини є її регулярна чистка. Цей факт навіть не підлягає обговоренню. Якщо не доглядати за апаратом, запобігти ймовірність надзвичайно дорогого ремонту навряд чи вдасться. Не буде перебільшенням твердження про те, що цей момент користується найбільшою нелюбов’ю користувачів, постійно путающих, куди слід помістити ті чи інші таблетки для чищення кавомашини. Невдоволення викликає також тривалість чищення, що займає від тридцяти хвилин до години, однак саме ця умова є центральним пунктом грамотної експлуатації кавомашини.

Своєчасна чистка з використанням засобів від накипу для кавоварки істотно продовжує термін її служби. Ремонт кавоварки найчастіше складається або в професійному чищенню, або в заміні що вийшли з ладу частин, оскільки ремонтувати в цьому приладі, як правило, нічого. Заміні можуть підлягати вельми дорогі деталі: керуюча плата, бойлер або блок для заварки. Варто доводити кофемашину до стану, потребує ремонту, зводиться лише до чищення в умовах сервісу? Набагато дешевше і простіше рятувати її від накипу своїми силами за допомогою засобів від накипу для кавоварки.

Види очищення кавомашини

Чистка кавоварок підрозділяється на два виду:

1. Очищення від кавових масел

Першим з них є очищення приладу від кавових відкладень – це програма (cleaning), що зводиться до видалення кавових масел з заварювального блоку за допомогою хімічних засобів (зазвичай використовуються таблетки для очищення кавомашини). Кавові відкладення накопичуються всередині фільтра (ситечка). В апаратах зі знімним заварювальний блоком (представляє собою круглу пластину з нержавіючої сталі, що має безліч дірочок) їх можна роздивитися на власні очі. Кавові масла відкладаються на зворотному боці цієї металевої пластини і суттєво перешкоджають вільному витікання води. Крім ситечка кавовими відкладеннями забивається і та частина кавомашини, по якій стікає свіжо приготований напій.

Інструкція по очищенню кавомашини від кавових масел
Найпростіше власникам кавових машин, оснащених програмою з видалення кавових відкладень. Апарати самі подають сигнал про необхідність запуску програми. Натиснувши пускову кнопку і, дочекавшись вимоги апарату, відділення для меленої кави поміщають спеціальну очищувальну таблетку. На таблетки для очищення наноситься особлива маркування: «таблетки для очищення кофемашин», «cleans», «clean», «cleaning».

Вкрай важливо пам’ятати про те, що не можна поміщати таблетку в ємність для води. Має невеликий розмір, вона повинна бути кинута тільки у відсік для розмеленої кави, оскільки він веде до тієї самої вищеописаною пластині. Деякі кавомашини не мають такого відсіку, тому таблетку доведеться покласти всередину заварювального блоку, безпосередньо на ситечко.
Після цього розумний агрегат самостійно здійснить цикл промивок. Рідина, що виходить через дірочки для подачі кави, повинна мати білувату забарвлення і мильну пінку. Це свідчить про повне розчинення таблетки для очищення кавомашини і про те, що вона справляється з покладеним на неї завданням по видаленню кавових масел. Набагато складніше тим, хто користується кавоварка, не має функції самоочищення. Позбавлений такої програми, апарат не може подати сигналу до початку очищення. З кавових машин зі знімним заварним блоком фільтр просто відкручується, а кавові відкладення видаляються за допомогою щітки і мильного розчину. Оглянувши ситечко на просвіт, обов’язково контролюють якість очищення. При наявності забитих отворів озброюються голкою і ретельно очищають кожне з них.

2. Декальцинація кавомашини

Другим видом очищення кавомашини є процес видалення накипу або її декальцинація. Декальцинація кавоварки полягає в усуненні кальцієвих відкладень (накипу) з нагрівальних елементів (у різних моделях апаратів вони можуть бути представлені краще, тенами і бойлерами) кавоварок за допомогою спеціальних хімічних складів. Суть цього процесу полягає в прогоні хімічного реактиву через систему водопостачання, що передбачає нетривалі тимчасові затримки.

Відео: Комплексна чистка кавомашини,Частина 1

 

В процесі експлуатації кавоварки відкладення кальцієвих солей охоплює всю її гідросистему (як до, так і після нагрівальних елементів). Найвища швидкість утворення нальоту – у відсіках, що зазнають впливу високих температур. В інших частинах апарата (навіть в бачку для води) вона набагато нижча, тим не менш, відкладення накипу відбувається і в них. Такий наліт необхідно час від часу видаляти за допомогою щітки.

 

Як відбувається декальцинація кофемашин

Очищення кавомашини від накипу і кавових масел. Декальцинація кавомашини

Програмою з видалення накипу (позначається термінами «descale» або «calc») оснащені практично всі кавомашини. Побачивши на дисплеї сигнал (загоряння певного індикатора або напис на дисплеї) про те, що гідросистему пора піддати очищенню, необхідно приготувати засіб від накипу для кавомашини і виділити приблизно годину особистого часу. Щоб запустити програму декальцинації, або заходять в меню, або натискають певну комбінацію кнопок. Видалення накипу здійснюється через дренаж або через кран для подачі пари і окропу.

Яким же чином кофемашина визначає, що настала пора її технічного обслуговування, адже в жодній з існуючих моделей немає датчиків, що фіксують наявність накипу? Всі апарати просто відраховують кількість порцій приготованого напою. Іншими словами:якщо кавова машина, запрограмована на очищення від накипу через 200 чашок, то вона подасть сигнал після приготування саме цієї кількості кави. В одних апаратах до цього моменту бойлер може залишатися досить чистим, а в інших – знаходиться в критичному стані. Цей момент пояснюється тим, що інтенсивність появи накипу залежить від хімічного складу і якості використовуваної води.

Відео: Комплексна чистка кавомашини. Частина 2

 

Щодо накипу прийнято розрізняти чисту, умовно брудну, жорстку воду. Швидкість заростання нагрівального елемента накипом тим вище, чим жорсткіше що заливається в апарат вода. Користувач може співвіднести кількість приготованих порцій з характеристиками води і швидкістю утворення нальоту? Цю мету, чітко прописану в інструкції, переслідує функція визначення жорсткості води, передбачена майже в кожній моделі кавових машин.

Очищення кавомашини від накипу і кавових масел. Декальцинація кавомашини

99% сучасних кавоварок оснащується спеціальної тестової смужкою, призначеної для визначення жорсткості води. Така тест-смужка опускається в воду на кілька секунд, потім витягується і приблизно через хвилину кількість поділок на смужці, що змінили колір, покажуть жорсткість води. Чим більше ділень змінюють колір, тим більше жорсткість води. Показання, отримані в результаті тестування, використовуються для програмування кавомашини. Тобто кофемашина налаштовується таким чином, що чим більше жорсткість води, тим менше чашок кави можна приготувати, тим швидше кофемашина подасть сигнал про необхідність декальцинації. Яким чином кофемашина програмується докладно описано в інструкції до кожної конкретної моделі.

При відсутності такої смужки жорсткість води, що заливається в кавоварку, визначається шляхом візуального огляду електричного чайника. Товстий шар кальцієвого нальоту на його нагрівальному елементі свідчить про великий жорсткості води. Наявність білих або кремових пластівців, що знаходяться всередині чайника, теж є свідченням досить значного вмісту кальцію. При відсутності чайника можна скористатися каструлею з темними стінками. Вскипятив в ній воду і давши їй охолонути, дивляться на стінки. Утворення білого нальоту говорить про жорсткості води.

Відео: Чищення, видалення накипу, декальцинація кавомашини Saeco Odea Go (Giro)

 

День від дня кофемашина відраховує кількість чашок кави, що залишилися до очищення, враховуючи при цьому встановлену на ній жорсткість води. На заводі, як правило, виконується найпоширеніша – «жорстка» – установка. Але як бути, якщо з крана тече м’яка вода? В цьому випадку необхідно встановити реальний показник жорсткості, щоб даремно не переводити декальцинирующее засіб. Якщо ж виробник встановив показник середньої жорсткості, а доводиться використовувати дуже жорстку воду, нагрівальний елемент може постраждати.

Помітивши сигнал про необхідність декальцинації, не варто відкладати очищення. Деякі (досить рідкісні) моделі кавоварок при цьому просто блокуються. Всім власникам кавоварок слід мати невеликий (на пару процедур) запас коштів від накипу для кавоварок. Якщо кофемашина використовується не дуже інтенсивно, в окремих випадках вона може «протягнути» до трьох місяців після появи тривожного сигналу. І все ж не варто занадто затягувати цей термін, щоб не довести апарат до надзвичайно дорогого ремонту.

Інструкція з видалення накипу з допомогою засобів від накипу для кавомашини
Запустивши програму очищення, хімічний розчин готують шляхом змішування декальцинирующего кошти з водою (для однієї процедури достатньо 500 мл готового розчину). Приготований реактив заливають в контейнер для води. Більша кількість рідини небажано, оскільки концентрації робочого розчину буде недостатньо для досягнення потрібного ефекту. Замість рідкого засобу для очищення від накипу можна скористатися таблетками для видалення кальцієвих відкладень. На упаковці може бути маркування: «для видалення накипу», «для декальцинації», «descaling», «calc», «decalcifier». Діаметр цих таблеток більше, ніж у таблеток для очищення.

Очищаючи кавоварку від накипу, слід суворо дотримуватися інструкції. Переривати програму декальцинації не можна. Якщо все ж користувачу довелося це зробити, то наступний сеанс доведеться починати спочатку. Оскільки універсальної програми декальцинації, придатної для всіх марок кавоварок, не існує, користувачеві необхідно слідувати кожному кроці, описаного в інструкції до конкретного апарату. В цьому випадку вдасться уникнути можливих помилок і проблем.
В процесі декальцинації не можна (якщо це не обговорено в інструкції):

 • доливати воду в бункер;
 • отримувати краплезбірник, піддон або варильний вузол;
 • відключати апарат від мережі.
 • Засіб від накипу для кавомашини

  Очищення кавомашини від накипу і кавових масел. Декальцинація кавомашини

  Кожен виробник кавоварок прагне випускати власні засоби для видалення накипу, настійно рекомендуючи споживачеві використовувати саме їх. Неважко здогадатися, з якою метою це робиться. Основні незручності, пов’язані з використанням фірмових декальцинирующих коштів:

  • вони занадто дороги;
  • їх важко знайти у продажу.

  Насправді для видалення накипу цілком підійде будь-яке спеціалізоване засіб (наприклад, Top House, Swirl або Topperr), призначене для очищення кавоварок, що стоїть на полиці найближчого господарського магазину. Ефективність усіх цих очищувальних засобів практично однакова. Слід лише дотримуватися рекомендовані дозування.

  Про використання народних засобів

  Застосовувати народні засоби для очищення кавоварки слід з великою обережністю. Зрідка можна скористатися розчином лимонної кислоти (10 г на літр води), влив його в контейнер для чистої води і далі діючи за інструкцією до апарату. При цьому слід врахувати, що ефективність лимонної кислоти поступається дії спеціальних засобів, а ось її хімічна агресивність залишає їх далеко позаду. Настільки ж згубно для делікатного техніки вплив надзвичайно популярних народних засобів: коли і оцту.

  Очищення кавомашини від накипу і кавових масел. Декальцинація кавомашини

  Варто ризикувати, піддаючи корозії і роз’їдання алюмінієві трубки і гумові прокладки (яких так багато в конструкції кавомашини), адже їх пошкодження загрожує дорогим ремонтом? Нам залишилося лише дати відповідь на питання про те, що краще використовувати: таблетки для чищення кавоварки або рідкий засіб? Між ними немає ніякої принципової різниці. Діючі активні речовини в них одні і ті ж, просто в таблетках вони знаходяться в спресованому вигляді. В перерахунку на кожну процедуру вартість таблеток дозволяє зробити на одну очищення більше. Дуже важливо, щоб в приготованому розчині таблетка була розчинена без залишку, а ємність для води була заповнена до позначки max.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Рецепти кави. Способи приготування кави.