Кава ліберіка: смакоароматичні характеристики, розповсюдження

Кава ліберійський (ліберіка) – один з трьох найбільш популярних видів в світі, проте не особливо любимо шанувальниками, як арабіка і робуста. Незважаючи на очевидний плюс у вигляді вираженого аромату, культура не так поширена з-за вимог до умов вирощування і смакових характеристик.

Кава ліберіка: смакоароматичні характеристики, розповсюдження

Поширення

Це кавове дерево родини маренові вирощувалося з давніх часів на території Західної Африки. Перші згадки про нього відносяться до 1792 р., коли на території Ліберії були виявлені посадки рослини. Своє ім’я кави отримав за місцем зростання.

Вид відкритий А. Афцелиусом, відомим ботаніком, учнем К. Ліннея, під час його природничо-наукової експедиції на західне узбережжя континенту. Він же провів дослідження і описав особливості культури, що відрізняють її від інших видів. Трохи пізніше такі дерева були знайдені і в Кот-Д’івуарі.

На початку 19 ст. культура дістала поширення на території Філіппін, а потім в Індонезії, ліберіка була використана для заміни загиблих дерев арабіки. Перші культивовані плантації з’явилися тільки в 1864 р. В даний час кави цього виду вирощується в Ліберії, Суринамі, Гайані, Філіппінах, Сан-Томе, В’єтнамі, Шрі-Ланці, Сьєрра-Леоне, Кот-д’івуар, Конго, Індії, Маврикії, Нігерії, Тиморі.

Характеристики рослини

Це прямостоящее вічнозелене дерево, висота якого становить від 5 до 17 м, хоча в умовах плантацій крони часто обрізають. Листя культури великі, шкірясті, темно-зелені з глянцевою поверхнею, розмір їх досягає 20-30 см Цвіте каву великими білими квітами.

Дерева починають плодоносити через 4-5 років. Плоди витягнутої форми, удвічі більший, ніж у арабіки, в довжину виростають до 30-35 мм, в ширину – 10-15 мм. Забарвлення їх коливається від тьмяно-червоного до світло-жовтого.

Плантації кавових дерев цього виду розміщені в тропічних рівнинних умовах, більша частина на висоті 450-600 м над рівнем моря. Ці показники вважаються оптимальними для вирощування культури. Дерева є більш витривалими і стійкими до захворювань, ніж інші види. Єдина небезпека для них – поразка ржавчинным грибком.

Незважаючи на такі хороші показники, рослини не прагнуть вирощувати на плантаціях, так як сорт не дає рясного врожаю і є вимогливим до умов зростання. Всього либерикой зайнято не більше 1-2% всіх використовуваних для культивування кави площ у світі.

Чудовий аромат, а на смак?

Запах цих бобів сильний, глибокий і насичений, перевершує за своїми характеристиками аромат арабіки, за що цінується любителями кави. Однак смак напою із зерен ліберіки вважають «порожнім». Він не є насиченим, а також відрізняється деякою гіркотою. Вміст кофеїну в зернах становить 0,7-2,4%.

Більша частина врожаю переробляється на місці збору, в основному йде на потреби кондитерської промисловості і для створення блендів. Суміші з либерикой у складі володіють яскраво вираженим ароматом, а інші складові дають необхідні характеристики смаку.

Плантації кави-ліберіка менш представлені у порівнянні з іншими сортами, проте яскравий аромат зерен робить їх придатними для використання у змішаних складах. Самі ж зерна рідко зустрічаються в чистому вигляді за межами країн, в яких ростуть, так як переробляються на їх території.

фото: depositphotos.com/VikaKhalabuzar

Чи подобається Вам цей сорт?
Проголосуйте!

2 0

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Рецепти кави. Способи приготування кави.