Кава – користь чи шкода?

Кава  користь чи шкода?

Який напій викликає найбільше суперечок і провокує вчених на нові і нові дослідження? Звичайно ж, кава – ароматний енергетик і улюбленець мільйонів людей по всьому світу. Популярність його не слабшає ні на мить – засоби масової інформації не втомлюються друкувати результати чергових експериментів, які доводять нешкідливість і навіть користь кави для здоров’я.

Статистика запевняє – сьогодні вчені в усіх куточках планети провели вже більше 19 тисяч досліджень на тему корисних і небезпечних якостей кави. І досі незрозуміло, чого ж більше в ароматному напої – користі або шкоди. То кава провокує сильний стрес, то захищає від діабету, то викликає рак, береже від Паркінсона…

Але нам з вами, справжнім поціновувачам цього чарівного напою, зовсім не хочеться думати про всіх цих наукових дослідженнях. Адже кава – це не просто джерело підбадьорливого кофеїну. Ми насолоджуємося ароматом смаженої і свіжомеленого кави, вчимося правильно його зберігати і готувати, шукаємо нові рецепти і смакові відтінки…

Користь кави

Але користь і шкоду кави – дуже цікава тема, щоб залишати її в стороні. Пора і нам з вами звернути увагу на доводи допитливих учених. Тим більше що нові дослідження від справжніх профі – Гарвардської медичної школи і Американської асоціації серця – переконливо доводять: кава по-справжньому корисний напій.

Але є один нюанс – всі дослідження стосуються тільки властивостей натуральної кави, свіжообсмаженої і свіжомеленого. При цьому пити його користь кави проявилася в повну міру – потрібно помірно, не більше 3 чашок на день. Так що корисним може бути тільки справжній зернової кави. А щоб зрозуміти, чому, давайте уважніше розглянемо складу кавового зерна.

Одне маленьке свіже кавове зерно – це близько 2000 речовин, що забезпечують його смак, аромат, а також впливають на наше здоров’я і поведінку. Серед них вода (близько 11%), кофеїн, 0,65-2,7 %, 12% жиру і приблизно 13% білків.

Після теплової обробки (смаження) хімічний склад кавових зерняток різко змінюється, а ступінь цих змін залежить від якості обжарювання. Так, вміст кофеїну в напої може зрости як мінімум до 1,3%. А в розчинній каві кофеїновий відсоток підскакує до цілих 5%! Саме такий напій, а зовсім не натуральний, вважається кофеиновым рекордсменом. Однак великі дози розчинної кави, незважаючи на підбадьорливий ефект, провокують підвищене виділення шлункового соку, а разом з ним – сильну печію. Тому вибирати краще натуральний продукт – зерновий кави.

Кавові зерна – це ще й багата скарбниця мікро – і макроелементів. Кальцій, калій, залізо, магній та інші. Серед вітамінів в сирих зернах лідирує група В (В2, піридоксин та ін). А в ароматних обсмажених зернятках багато вітаміну РР.

Кава  користь чи шкода?

Корисні властивості кави

 • Кавові зерна містять антиоксиданти, які гальмують шкідливі окислювальні процеси, захищають клітини від руйнування і відсувають процеси старіння. Доведено: всього 2 ароматні чашки в день захищають від раку печінки та підшлункової залози, товстої і прямої кишки. А у курців зменшують ризики раку крові. Кава найважливіший постачальник в організм антиоксидантів. З усіх продуктів кави знаходиться на другому місці за кількістю антиоксидантів, поступаючись лише…финикам. Причому неважливо, який це кава — звичайний або без кофеїну. Нагадаємо, що антиоксиданти якраз і відповідають за запобігання раку і серцево-судинних захворювань.
 • Щоденна порція натуральної кави на 25% знижує можливість хвороби Паркінсона, це довів цілий ряд досліджень. Для профілактики потрібні 2-3 кавові чашки в день, причому жінкам вистачає трохи меншої дози, чоловікам потрібно побільше.
 • Любов до натурального кава допомагає уникнути появи цукрового діабету 2-го типу. Про це впевнено заявляють відразу декілька досліджень, причому робота датських вчених з Охрусского університету доводить – від діабету захищають відразу кілька кавових «інгредієнтів». Чоловікам 6 кухлів в день допомагають знизити ризик діабету на 50%, жінкам ця ж доза – на третину.
 • Три-чотири щоденні гуртки підбадьорливого кави відчутно зменшують ризик цирозу печінки – більш ніж наполовину.
 • Натуральна кава дозволяє уникнути утворення каменів у жовчному та сечовому міхурах. Корисні речовини в напої покращують відтік жовчі, а це служить відмінною профілактикою хвороби. А дрібні камінчики під дією кави можуть руйнуватися і виводитися самостійно.
 • Кава допомагає запобігти хворобі Альцгеймера або відстрочити розвиток вже з’явився недуги.
 • Чашечка-інша підбадьорливого напою покращує увагу, підвищує пильність і розумову активність, дозволяє швидше засвоювати інформацію. Такий тонізуючий ефект забезпечує алкалоїд кофеїн, який безпосередньо впливає на певні рецептори в мозку і посилює розумову і фізичну активність. Схожий алкалоїд є у багатьох бадьорять напоях – какао, чаї, колі, мате, тільки називається скрізь по-різному.
 • Ароматна кава особливо корисний для чоловіків – він підсилює рухову активність сперматозоїдів і тим самим покращує репродуктивну функцію.
 • Кава допомагає схуднути. Всього одна ароматна чашечка на третину підсилює ефективність аеробних завдань для спалювання калорій. А хлорогенова кислота в складі кава підсилює жировий обмін, завдяки чому і на дієтах, і під час занять спортом наш організм витрачає насамперед не вуглеводи, а запаси жиру.
 •  

  Відео: Кава користь і шкоду для здоров’я. Вживання кави користь і шкода

   

  Чим може бути шкідливий кави?

 • Небезпека для серцево-судинної системи. Дослідних даних по цій темі досить багато, і вчені досі не знайшли незаперечних доказів, що кава шкодить серцю і судинам. З одного боку, активні сполуки в кофеїні – кафестол і кавеол – однозначно провокують розвиток хвороб серця і судин. З іншого – гарвардські вчені з’ясували, що 1-3 кавові чашки на добу на 24% знижують можливість появи серцево-судинних недуг (порівняно з нелюбителям кави).
 • Підвищення тиску. Сам по собі каву гіпертонію не провокує, але чашечка міцної кави викликає короткий сплеск кров’яного тиску. Тому при діагностованій гіпертонії з каву треба бути обережніше (відмовитися взагалі або пити без кофеїну).
 • Збільшення рівня холестерину. Великі дози натуральної кави – знову за рахунок активності кафестолу і кавеола – підвищують рівень «шкідливого» холестерину в крові, а це прямо веде до атеросклерозу.
 • Зневоднення. Кавовий напій – відоме сечогінний, і щоб уникнути небезпеки зневоднення, варто випивати після кави склянку простої води.
 • Остеопороз. Кава давно відомий своєю здатністю вимивати кальцій з кісток, а більше 600 мл напою в день вже здатні призвести до остеопорозу (ослаблені крихкі кістки). Для профілактики лікарі радять кавоманам підливати в кухоль молоко (вершки) або паралельно пити препарати кальцію.
 • Небезпека для вагітних жінок. Учені довели: якщо майбутня мама щодня п’є в день 4 ароматні чашечки і більше, то ризик викидня збільшується на 33%. Але менше 4 чашок кави в день, навпаки, знижують небезпеку смерті плода в матці до 3%. Найнебезпечніший «кавовий» термін – 20-я тиждень, в цей час краще переходити на інші напої.
 • Фізична залежність. Постійне перевищення корисної кавовій дози веде до повноцінної фізичної залежності. Дізнатися її легко – спробуйте на день-два відмовитися від улюбленого енергетика. З’явилися головний біль, втома, нудота, дратівливість? Значить, ви вже залежні від кофеїну. А найнебезпечніше – що організм дуже швидко звикає до кофеїну, і з часом потрібна все більша доза для звичного підбадьорливого ефекту.
 •  

  Відео: Шкода і користь від кави

   

  Від чого залежить небезпека кави?

  Всупереч основним кавовим міфам, властивості ароматного енергетика з кофеїном і без нього практично однакові, адже кофеїн – далеко не єдине активно діюча речовина в напої. Шкоду кави – поняття дуже відносне, і залежить від декількох факторів:

 • Кількість чашок кави, випивають за добу. 3-4 чашки – підвищується працездатність, мозок починає видавати свіжі думки і креативні ідеї. Від 5 і більше – можуть бути на шкоду, можлива поява сонливості і втоми. А 20 чашок смачної кави за день визнані смертельною дозою…
 • Спосіб приготування. Вважається, що міцний і ароматний кави по-турецьки сильніше діє на серце, судини і ЦНС, ніж звичайний еспресо.
 • Розчинний напій або натуральний. Популярний розчинну каву провокує виділення кислоти в шлунку. А при гастритах, виразках та інших шлунково-кишкових недугах це може викликати неприємні (і небезпечні!) симптоми.
  • І обов’язково запам’ятайте – на голодний шлунок пити каву не рекомендується. При такому розкладі він шкідливіший, і замість насолоди улюбленим напоєм можна отримати нудоту і печію, так ка кави завжди підвищує кислотність в шлунку.
  • Чимало всього сказано і про досліджено кава – користь і шкода напою досі залишаються не вирішуваною до кінця загадкою. Ні дослідження вчених, ні нескінченні експерименти не дають нам чіткої відповіді, так що залишається орієнтуватися на здоровий глузд і особистий досвід. А вони кажуть: оптимальна доза – 3-4 чашки в день. А якщо для вас це не межа, просто додайте в каву молоко, це пом’якшить його шкідливі властивості.
  • А що стосується безпосереднього впливу кави на здоров’я, то тут потрібен індивідуальний підхід. Прислухайтеся до себе! Якщо дуже хочеться кави, то пийте на здоров’я – і з молоком, і без. Але коли організм болісно реагує навіть на одну маленьку чашечку, просто переходите на інші напої, навіть якщо точно впевнені в користь кави.
  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Рецепти кави. Способи приготування кави.