Кава без кофеїну і чи є у нього переваги?

Кава без кофеїну і чи є у нього переваги?На початку XX століття вперше був використаний спосіб видалення кофеїну з кави. Ще в 1903 році Людвіг Роземус запропонував видаляти кофеїн з кави. Це сталося випадково: одного разу корабель, який перевозив кави, потрапив у шторм, і всі зерна намочило морською водою. В результаті виявили, що з такої кави зник кофеїн, хоча сам кави цілком придатний для використання. Після цього Людвіг Роземус запатентував метод вилучення кофеїну з кави. Марка, під якою випускався такої кави, отримала назву Сачнка. Хоча вперше такий кави спробували в 1903 році, популярність він одержав лише в 1930 році, коли корпорація-виробник запустила активну рекламну кампанію. З цього часу такий безкофеиновый кави продається в США під назвою санка. З того часу стала дуже популярна фраза про те, що кава без кофеїну – це запашний сад без змій.

Зміст:

  • Технологія декофеінізація
  • Історична довідка
  • Кофеїн: користь чи шкода?
  • Трохи статистики
  • Протипоказання кофеїну
  • Відео рецепт

Кава без кофеїну і чи є у нього переваги?

Технологія декофеінізація

Головною метою видалення кофеїну було зробити каву безпечним для здоров’я, в теж час, зберігаючи незмінними інші компоненти, які б передавали весь смак і аромат напою. У наш час, завдяки сучасним технологіям, ця мета досягнута повністю. Якщо спробувати каву без кофеїну, то його практично не відрізниш від звичайної кави. Кофеїн видаляється з зеленого кава, а не з обсмаженого. Існує багато способів отримання безкофеинового кави, але слід зупинитися тільки на деяких основних.

Всі способи починаються з замочування зелених зерен. Для того, щоб відкрилися пори і вийшов з них кофеїн. У процесі замочування зерна збільшуються в два рази. Є так званий традиційний спосіб. Він полягає в тому, що зерна замочуються в гарячій воді, тільки не в окропі, потім воду зливають і заливають розчинником. Після цього зерна знову заливають гарячою водою, в цей раз окропом і просушують. Завдяки розчинника, із зерен видаляється кофеїн. Що стосується розчинника, то для видалення кофеїну використовується метиленхлорид, який володіє слабким наркотичним дією. Але, в сучасному світі метиленхлорид забороняється використовувати, так як він сприяє виснаженню озонового шару Землі. Зараз все більше користуються для вилучення кофеїну з кави етилацетатом. Вилучення кофеїну з кави має один істотний недолік – в зернах все-таки залишається якась кількість розчинника, що погіршує смак кави.

Також не можна не помітити, що сам по собі розчинник не нешкідливий для здоров’я. Виключно водяний спосіб, який розроблений не так давно, в 1976 році. У цьому способі не використовується ніякої розчинник, тільки гаряча вода. Зелені кавові зерна замочуються в гарячій воді і, завдяки цьому видаляється кофеїн разом зі всіма смаковими і ароматичними властивостями. Після цього вода з зерен зливається і пропускається через фільтр. Завдяки фільтру кофеїн прибирається, а смакові та ароматичні компоненти залишаються у воді. В цю ж воду викладаються нові зелені кавові зерна, і тоді вже з цих зерен йде тільки кофеїн, а смакові та ароматичні компоненти залишаються. Такий продукт достатньо дорогий і небезпечний для здоров’я.

Ще один спосіб видалення кофеїну з кавових зерен полягає у використанні стисненого газу – двоокису вуглецю. Цей компонент використовується також в приготуванні газованих напоїв, в сільському господарстві, як добриво, для приготування сухого льоду. Спочатку зелені зерна замочуються у воді, а потім у двоокису вуглецю змішаному з водою. Таке замочування займає 10 годин і відбувається при температурі 70 градусів. У такому замочуванні газ перетворюється в рідину і виступає в якості розчинника, який забирає кофеїн, залишаючи в цілісності смако-ароматичні властивості.

Для приготування кави без кофеїну в основному використовують високоякісну арабіку. Деякі любителі кави, додають в безкофеиновый каву кілька зерен звичайної кави. У такому випадку кількість кофеїну мінімальне, але сам напій значно виграє з ароматичних і смакових якостей. Кава без кофеїну придумали, в першу чергу для тих, хто має проблеми з серцем. Але, проведені дослідження показали, що декофеїнізована кава може стати причиною виникнення атеросклерозу. Що стосується самої кави, то це продукт дуже складний за складом, хоча в основному його п’ють з-за підбадьорливого ефекту. За допомогою кави можна відновити сили, підбадьоритися і привести себе в тонус вранці.
Кава без кофеїну і чи є у нього переваги?

Історична довідка

Безкофеиновый кави вигадали тоді, коли вперше з’явилися дані, що кава з кофеїном шкідливий для серця. Особливо популярний такий сурогат у США, але в інших країнах його можна придбати без проблем. Практика показала, що видалити весь кофеїн з кави неможливо, тому частка кофеїну залишається в зернах. Тим більше, замочування в розчиннику не забезпечити 100% вимивання цього хімікату з зерен. Також за даними досліджень, кава без кофеїну, при регулярному вживанні підвищує рівень холестерину в крові. Такий холестерин, причому низької щільності, бере участь в утворенні атеросклеротичних бляшок на стінках судин. Внаслідок цього судини звужуються, погіршується робота серця.

Яку каву пити, кожен вирішує сам, але варто пам’ятати, що зерна сильної обжарювання мають меншу кількість кофеїну. Так що дещо скандинавський має більше кофеїну, а італійська кава – менше. Якщо хочете зменшити кількість кофеїну, то приготований кави краще розбавляти молоком або запивати водою. Дослідження вчених показали, що чашка кави не тільки додає бадьорості, але і покращує пам’ять, особливо це стосується літніх людей. Більшість людей вважає, що кава позбавлений кофеїну більш корисний для здоров’я. Але вчення розчарують їх, тому що дослідження показали, що безкофеиновый кави набагато гірше діє на серцево-судинну систему, ніж звичайний кави з кофеїном. Але, такий висновок фахівців може нанести удар по кавовій індустрії, так як у всій Західній Європі безкофеиновый кави дуже популярний, так як вважається більш безпечним для здоров’я. Саме, вживаючи каву без кофеїну, в організмі накопичується поганий холестерин, який утворює бляшки на стінках судин, звужуючи їх і погіршуючи роботу серця.
Кава без кофеїну і чи є у нього переваги?

Кофеїн: користь чи шкода?

Взагалі, кава дуже спірне продукт, так як деякі вважають його дуже шкідливим, а інші впевнені в його корисності. Великі любителі кави, які також знають про його поганий вплив на серцево-судинну систему, але все одно не можуть відмовитися від цього напою, все більше переходять на безкофеиновый кави. Але, за даними дослідження, ясно, що така кава ще більше шкідливий для здоров’я. Так, що краще всього пити натуральну каву, який можна розбавляти молоком. Саме молоко зменшує відсоток кофеїну в кавовому напої.

Доктор Роберт Суперко разом зі своїми колегами провели дослідження: розділили учасників на три групи – ті, хто не п’ють кави взагалі; ті, хто п’ють безкофеиновый кави і ті, хто п’ють каву з кофеїном. Дослідження проходили три місяці, і вчені перевірили всі якісні показники, які важливі для серцево-судинної системи. Також було поставлено умову, що учасники другої і третьої групи повинні випивати протягом цього часу не менше трьох – шести чашок кави в день. Результат показав, що у всіх груп учасників не було виявлено істотних відмінностей в кількості інсуліну в крові, а також холестерину.

Хоча було відмічено, що в учасників, які пили каву без кофеїну, значно збільшився рівень вільних жирних кислот. Саме з цих кислот утворюється поганий холестерин, який відповідальний за появу атеросклеротичних бляшок. В інших групах учасників рівень жирних кислот не змінився. Також було помічено, що кава без кофеїну сприяє появі білка, що утворюється з поганим холестерином. Завжди вважалося, що кава піднімає кров’яний тиск, завдає шкоди серця і суглобів. Але, потім медики побачили в цьому напої і позитивну сторону. Виявляється, що вживання кави в кількості 3-5 чашок зменшує ризик захворювання на цукровий діабет на 2-7%. Але, якщо випивати більше 6-ти чашок кави в день, то такий ризик зменшується до 30%. Звичайно, можна просто вживати кофеїн в такій же кількості, але дослідження показали, що саме кава з кофеїном здатний знизити ризик захворювання на цукровий діабет. Навіть модний у наш час трав’яний чай не дає такого результату.

Ще доведено, що чашка кави з кофеїном не тільки додає бадьорості та сил, але сприяє поліпшенню пам’яті. Ці дослідження проводилися на літніх людях, в основному 65 років. Вчені проводили тестування у 40 осіб вранці і в чотири години дня. Перед кожним тестуванням учасники випивали по чашці кави. Половина учасників пила звичайну каву з кофеїном, а інші – кава без кофеїну. Тим більше, що ні одні, ні інші не знали, який вони п’ють каву. Результати показали, що пам’ять працює краще вранці і знижується ближче до вечора. Але така тенденція виявилася у людей, що пили каву без кофеїну. Інші ж не показали змін на протязі всього дня. Дослідження, які проводилися в університеті Флориди показали, що кава без кофеїну не зовсім без кофеїну. Частка кофеїну, і навіть дуже велика, в ньому присутня. Деякі люди, особливо страждають гіпертонією, або ж представники деяких релігійних конфесій відмовляються від кави. Але масло хто знає, то в 10 чашках розчинної кави, на банці якого пише «кави без кофеїну», має таку кількість кофеїну, що і 2 чашки звичайного заварної кави.
Кава без кофеїну і чи є у нього переваги?

Трохи статистики

В середньому в порції розчинної кави без кофеїну є 8,6-13,9 міліграмів кофеїну. У меленій каві без кофеїну – 12-13,4 міліграм кофеїну. Але існують стандарти, які діють в США і Західній Європі, за якими в каві без кофеїну повинно бути кофеїну не більше 3 мг. Звичайний кава має 85 міліграм кофеїну, а Coca-Cola — 31 міліграм. Але на психіку людини впливає навіть невелику кількість кофеїну.

За статистикою 52% американців у віці 18 років і старше вживають каву щодня. 65% з них п’ють каву на сніданок. Що стосується жінок і чоловіків, то вони в однакових кількостях вживають каву. Але, жінки вважають, що кава допомагає їм розслабитися, а чоловіки впевнені, що завдяки кави вони можуть сконцентруватися.

Шкідливий кави взагалі? В наш час вчені вказують на корисні якості кави та на його позитивний вплив на організм. Особливо корисний цей напій тим, хто веде здоровий спосіб життя, так як кава виділяє антиоксиданти. Антиоксиданти – це речовини, які нейтралізують поганий вплив кисню на організм людини. Але, найбільше цікавить любителів кави – це компонент, що викликає звикання – кофеїн. Якщо взяти звичайну чашку кави, то в ній міститься приблизно чверть чайної ложки кофеїну. Це близько 150 мл. Також важливо знати, що кофеїн блокує дію залоз, що відповідають за сон. Саме з-за цього після кави кожен відчуває себе бадьорим і повним енергії.

Протипоказання кофеїну

Але, існує частина населення, яким протипоказано пити каву з-за кофеїну. Тому їм підійде безкофеиновый кави. Ще не так давно кави звинувачували мало не у всіх хворобах – від інсульту до діабету, від раку до імпотенції. Потім різні дослідження показали протилежне – кава в невеликих дозах може бути навіть корисним для організму. Завдяки кави підвищується розумова працездатність, прискорюється реакція і посилюється пам’ять. Якщо ж вам протипоказано вживати кофеїн, то краще всього пити каву без кофеїну. Тим, кому він не смачний, дозволяється додавати перед помелом кілька зерен звичайної кави з кофеїном. Можна також робити 50 на 50 – це значно поліпшити смак і аромат, а навантаження на організм буде набагато менше. Але, як уже говорилося, навіть декофеінізація на 100% не позбавляє від кофеїну. Так що, перед тим, як вживати такий напій, краще всього проконсультуватися з лікарем. Якщо у вас немає протипоказань, то краще всього пити звичайну каву з кофеїном. Але, навіть у цьому випадку, слід пам’ятати, зловживати таким напоєм не можна.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Рецепти кави. Способи приготування кави.