Індійська кава: за що продукт цінується у всьому світі

Кавове майстерність індійців самобутньо і неповторно. Вони вкладають у врожаї не тільки свою душу, але і сам подих природи у вигляді мусонних вітрів, пряних ароматів спецій і м’якою дощовою вологи. З цього чарівництва виходять органічні кавові зерна відмінної якості. Індійська кава має м’яку структуру, цікаві відтінки смаку, трохи помітну кислинку і тонкий, неповторний, притаманний лише йому аромат.

Індійська кава: за що продукт цінується у всьому світі

Кавова індустрія країни

Легенда

Індійці розповідають легенду про сімох зелених бобах, з яких «виросла» кавова індустрія країни. Дякувати за це потрібно якогось мандрівника на ім’я Баба Будан, який, порушивши всі заборони, наважився таємно пронести насіння кави через кордони і материки.

З одного боку це був дуже сміливий вчинок, а з іншого — злочин. Адже кавовим монополістом в далекому 17 столітті було тільки одна держава — Ємен. Кава там можна було придбати в будь-якому вигляді, крім свіжих бобів, які можна проростити. На вивезення насіння і саджанців з країни було накладено строге табу.

Так що честь і хвала відважному пилигриму, адже якби не він, хто знає, куди б повернула свій виток історія кави. Індійці висадили єменські насіння на горбистих землях штату карнатака. Місцевість, де зародилася індійська династія кавових сортів, називають Бабабуданскими пагорбами — Bababudangiris. Зараз вона постачає 2/3 кавового врожаю країни.

Історія

Цілих два століття індійці самі насолоджувалися чудовим напоєм, розвиваючи і вдосконалюючи майстерність вирощування і обробки зерен. Початок комерційного використання продукту поклали британські колоністи. В середині 19 століття були розбиті великі плантації на півдні Індії. Англія взяла під контроль розвиток кавового виробництва. Приблизно тоді індійський кави став надходити в інші країни і знайшов там своїх поціновувачів.

В середині 20 століття Індія перестала бути британською колонією, і кавова галузь отримала новий сплеск розвитку. Місцеві фермери доклали всі зусилля, щоб вийти на світовий ринок з гідним продуктом. А в кінці 20 століття сконцентрувалися на виробництві органічної кави, який цінується набагато дорожче звичайного. Для впровадження цієї технології була навіть розроблена спеціальна державна програма. Дуже скоро індійський кави став популярний у всьому світі.

Індійська кава: за що продукт цінується у всьому світі

Розмах

Індія міцно тримає шосте місце серед країн-виробників кави. Кавова галузь країни покриває 4% світового експорту. Обсяг виробництва становить понад 5 млн. мішків зерен у рік, з них 70% йде на зовнішній ринок.

Кавові плантації розкинулися в Індії на території, що дорівнює приблизно 400 тис. га. Вони розкидані на різних географічних висотах з різними природними умовами та рівнем вологості. В країні налічується близько 124 тис. господарств, на яких зайнято близько 3 млн. працівників.

Традиційним і найбільш урожайним регіоном, де вирощують каву, є три південні провінції: Карнатака, Таміл-Наду і Керала. Тутешній кава володіє найвищою якістю. Плантації розташовані на висоті більше 1500 м, в тропічному поясі, а у виробництві застосовуються особливі технології. На сході і північному сході країни плантації порівняно нові і способи культивації там інші.

Дивна особливість індійської кави: боби одного сорту, що вирощуються в різних регіонах країни, володіють помітними відмінними властивостями.

Індійці грунтовно підійшли до агрокультивированию кави. Вони застосували науковий підхід, створили власні технології, розробили ефективні методи контролю якості і продовжують подальший розвиток галузі. Кава з Індії високо оцінили розбірливі італійські споживачі, а це многозначащий показник якості продукту.

У чому його унікальність

Є кілька факторів, які роблять індійський кави особливим, а технології вирощування передовими:

 • Техніка культивування Shade Grown максимально наближає умови вирощування кавових рослин до природи тропічного лісу. Під прикриттям високих «тіньових» насаджень створюється природна «теплиця». Крони вічнозелених і фруктових дерев захищають їх не тільки від вітру, холоду, палючого сонця, але і від сильних проливних дощів, які можуть залишити все рослина без жодного листа і плоду.
 • Органічне землеробство: ручна прополка, натуральні добрива, дощової полив, ручний збір, відсутність ерозії грунту в умовах лісу.
 • Боротьба з шкідниками проводиться природними методами, з допомогою їх природних ворогів: птахів, звірів, комах, для яких у штучному лісі створюється ідеальне середовище існування.
 • Регулярна стрижка кавових дерев омолоджує рослини і збільшує їх плодоношення.
 • Кава, вирощена в тіні, не піддається стресовим атмосферних впливів, дозріває більш рівномірно, набуває збалансований смак, не накопичує зайву кислоту.
 • Сусідство з квітучими пряними рослинами і фруктовими деревами насичує кавові плоди неперевершеними смаковими нотами.
 • Зібраний урожай зберігається на складах у близькому сусідстві з запасами спецій і прянощів. Володіючи здатністю добре вбирати аромати, кави за час зберігання насичується усім багатством ароматичних відтінків.

Вирощувані види

Перші плантації в Індії були закладені з арабіки. Цей вид кавового дерева прекрасно росте на великих висотах, а його плоди відрізняються м’яким рівним ароматом і некислим смаком. Але рослина вимоглива до умов та сприйнятливе до хвороб.

Тому на низькогір’ї вирощують також робусту, яка володіє гарною природною захистом і високою врожайністю. З її зерен виходить дуже міцна кава з сильним смаком і ароматом. Робуста з Індії вважається однією з кращих на планеті, входить до складу багатьох елітних купажів.

В країні плантації цих видів кавових дерев рівні за площами, але робуста, за рахунок підвищеної плодючості, становить 2/3 всього врожаю. Вміст у ній кофеїну вдвічі вище в порівнянні з арабікою, але зате в останній в 3 рази більше ароматичних масел. Тому смакові акценти і ароматичні ноти кавового напою розставляє арабіка, а робуста надає йому фортеця і утворює знамениту пінку «crema».

Сорти

Багато сортів індійського кави отримали однойменні назви з місцевістю, в якій вони вирощуються. Інші ж названі непримітними, сухими абревіатурами, що означають етап відбору в процесі створення. До найпопулярніших сортів індійської арабіки відносяться:

 • Кент (Kent, Kents). Назва отримано в честь свого творця, одного з британських плантаторів, займався селекцією в 20-х роках ХХ століття. Це ранній, надзвичайно стійкий до хвороб сорт, але при цьому низкоурожайный. «Кент» в той час користувався великим попитом. Зараз він перейшов у категорію рідкісних сортів, але його добре знають і цінують за здатність довго зберігатися і не горкнуть.
 • Кавері (Cauvery). Це з’єднання «тиморського гібрида» і «катурры». Гібрид відрізняється відмінною врожайністю і високою якістю плодів. Він також напрочуд холодостійкий.
 • S. 795. Непримітній абревіатурою індійці позначили один з найбільш врожайних підвидів арабіки, здатний протистояти захворюванням і давати добірні боби з чудовим смаком. Це найпопулярніший сорт серед кава-аграріїв. Напій з цих зерен має присмак мокко.
 • Sln.9 — «Селекція 9» сталася від союзу ефіопської арабіки тафарикела і тиморського гібрида.
 • Майсор. З цього сорту виходить густий напій з насиченим ароматом і вираженим смаком без домішок.
 • Карнатака. Поизрастает на невеликих висотах і відрізняється ароматним, дуже м’яким напоєм, який високо оцінена любителями та експертами.
 • Мадрас, Курга. Високоякісні представники арабіки, що дають м’який, приємний напій з кислинкою, і такий же ніжний, ненав’язливий аромат.
 • S. 274 і CxR — найпопулярніші сорти індійської робусти.

Що таке мусонний кави

Так називають зерновий продукт, який піддається впливу мусонних вітрів і дощів. Раніше він виходив після тривалого зберігання в портових складах біля моря і перевезення кавових зерен з Індії в Європу в дерев’яних трюмах вітрильних кораблів. За довгі місяці зерна не тільки набиралися морськими пахощами, але розбухали, змінюючи колір до золотисто-жовтуватого відтінку. З них виходив особливий напій з незвичайним присмаком і легким «дымковым» ароматом доброго тютюну.

Мусонний кави і зараз являє собою окрему категорію продукту з Індії. Тільки сьогодні «морська обробка» здійснюється штучно, а процес називається «monsooning». Технологія застосовується на Малабарском узбережжі Індійського океану, де в прибережних районах клімат дуже вологий. У літні місяці кавові зерна зберігаються на відкритих майданчиках, потім розфасовуються по полотняним мішках і насичуються морським «духом», в результаті виходить кава «Малабарський мусон» (Monsooned Malabar).

Індійська кава: за що продукт цінується у всьому світі

Рецепт кави по-індійськи

Кухня країни рясніє різноманітними прянощами, і кава — не виняток. Її мешканці вирішили збагатити м’який смак місцевого зернового продукту і доповнили свій традиційний напій ароматними інгредієнтами. В Індії прийнято вживати його з ромом. Для приготування візьмемо:

 • кава дуже тонкого помелу (консистенції борошна) — 20 г;
 • вода — 1 скл.;
 • вершки рідкі — 20 мл;
 • ром — 10-15 мл;
 • гвоздика – 2-3 шт.;
 • цедра половини апельсина;
 • цукор за бажанням і за смаком.

Як готувати:

 • У будь-якій зручній ємності з досить широким горлом заллємо холодною водою відміряну кількість кави. Поставимо на малий вогонь і почнемо підігрівати.
 • В цей час натремо апельсинову цедру.
 • Коли настане момент закипання, додамо її в напій і трохи проваримо (1-2 хв).
 • Вимкнемо вогонь і дамо кави настоятися хвилин 5.
 • Профильтруем і розіллємо в чашки. Додамо до них гвоздику, ром і цукор.

Існує рецепт прискореного приготування кави по-індійськи: кавовий порошок можна просто залити окропом і витримати 5 хвилин, розлити по чашках. Потім додати інші продукти.

Необов’язково відправлятися в саму Індію за дивовижними відкриттями. Іноді досить тихенько посидіти з чашкою індійського пряно-цитрусового кави і намечтать собі свою власну казку. А там, хто знає…

Рекомендуємо почитати: Чудовий індійський чай.

фото: depositphotos.com/EcoPimStudio, nimon_t, belchonock

Чи подобається Вам цей сорт?
Проголосуйте!

2 0

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Рецепти кави. Способи приготування кави.