Дегустація чаю або як правильно дегустувати улюблений напій

Наш ніс здатний уловлювати близько трильйона відтінків запаху, а рецептори в роті розрізняють сотні тисяч смакових варіацій. Люди з тонким нюхом відчувають в повітрі навіть запах завтрашньої грози.

Дегустація чаю або як правильно дегустувати улюблений напій

Удосконалювати своє сприйняття ніколи не буває пізно, тому дегустація чаю може виявитися захоплюючим заняттям. Не обов’язково при цьому прагнути до віртуозності чайного сомельє. Досить освоїти кілька простих кроків, щоб перейнятися чайної естетикою, прищепити собі гарний смак до напою і відкрити власні дивовижні здібності.

Візуальний огляд

Дегустація – в самому простий трактуванні, є ні що інше, як отримання насолоди через органи почуттів. В її процесі ми визначаємо складові аромату, аналізуємо смакові відчуття.

Листя сухе

Перше враження від чаю ми отримуємо при огляді сухої сировини. Оцінюючи його форму, текстуру і колір, вже на цьому етапі можна зробити висновки про якість і смак майбутнього напою.

 • Цілісність листя говорить про високоякісний продукт.
 • Наявність нерозкритих пагонів свідчить про багатство смакових відтінків і більш високою сортності.
 • Чим свіже чай, тим гарніше виглядають листя, граючи яскравим, блискучим кольором і атласним відливом. Несвіжий ж або неправильно оброблений продукт має тьмяні, сіруваті.
 • Наявність деякої білої пухнастості – ознака хорошої якості.
 • Багато сортів зеленого чаю, особливо японські, мають зелено-блакитний колір.

Заварене листя

До кожного виду чаю потрібен особливий підхід. Заварювати його треба за всіма правилами, але при цьому можна варіювати час настоювання і пропорції, брати воду різних типів, змінювати її температуру, і таким чином підібрати для себе ідеальне поєднання компонентів. Посуд краще взяти прозору, щоб весь процес трансформації листя проходив у вас перед очима.

 • Світлий прозорий напій говорить про ніжному смаку і ароматі.
 • Темний колір означає насиченість і повноту смаку.
 • Каламутна рідина і утворення осаду притаманні низькосортним чаїв, якщо тільки мова не йде про японських певних сортах.
 • Серед квітучих чаїнок легше помітити наявність тіпсів і їх пропорцію з листям.
 • В завареному чаї простіше виявити зламані листя, і зробити висновок про якість напою.

Поспостерігайте за процесом заварювання, заспокойте думки, розслабтеся. Це одне з основних правил проведення дегустації, необхідних при освоєнні чайної естетики. В такому стані сприйняття включиться на повну силу. Ви будете готові для отримання нових, дуже тонких вражень.

Дегустація чаю або як правильно дегустувати улюблений напій

Сприйняття смаку

Смак ми отримуємо від відчуттів мовою в поєднанні з запахами, які вловлює наш ніс. У роті знаходиться безліч рецепторів, які в першу чергу визначають температуру і структуру рідини, як наприклад, насиченість або в’язкість, а потім вже сам смак.

Окремі частини язика реагують на смак по-різному. Спочатку ми отримуємо інформацію про його інтенсивності, потім про переважання в ньому одного певного відтінку. Температура чаю впливає на ці враження. У гарячому напої не так відчувається гіркота, а солодкість, навпаки, уловлюється краще. Кислота сприймається однаково при будь-якій температурі.

Нюхова функція розвинена у нас набагато сильніше, вона дає левову частку сприйняття смаку. Поняття про ароматі наш ніс отримує двома шляхами: через вдихання і через ретроназальне нюх після потрапляння рідини в рот. Перший шлях дає поврехностное враження про смак, а другий розкриває ароматичний аспект напою повністю.

Перш ніж почати дегустувати, добре б звернути увагу на те, як пахнуть листя до і після заварювання. Вловлюються запахи потрібно спробувати розділити на окремі ноти, дати їм назву, визначити, які з них пахнуть сильніше, а які ледве чутні або дають тільки натяк на існування.

Вычленяя аромати і даючи їм визначення, ми вчимося аналізувати і запам’ятовувати особливості кожного. Ця здатність дозволить в подальшому не помилитися у виборі чаю. Відточуючи її до досконалості, можна навчитися розрізняти по запаху і смаку навіть чаї однієї марки, варто тільки вловити родзинку, притаманну кожному виду.

Читайте також: Що таке гайван і як її використовувати.

Дегустація

Власне дегустація починається після заварювання чаю. Для цього заняття підійде спокійне тихе місце, що дозволяє увійти в стан розслабленого осередку. Чашку для початку можна використовувати вузьку, в ній запахи довше залишаються більш вираженими. Далі чайна медитація проводиться в певному порядку.

 • Перш ніж пробувати чай, відчуйте аромат напою, постарайтеся вловити всі його відтінки, дайте їм те визначення, яке прийде на розум. Починайте збирати власну скарбничку знайомих запахів і знаходити дегустаторский досвід, який буде рости з кожною новою чашкою божественного напою. Можете використовувати прийом швидких коротких вдихів. Так ви отримаєте першу багату інформацію про запах. Потім закрийте очі і дайте собі час просто їм насолодитися. Коли ви почнете дегустувати чай після вдихання ароматів, ваші смакові відчуття здадуться вам набагато багатшими.
 • Скуштуйте приготований напій, але не поспішайте ковтати. Притримайте рідина мовою, прислухаючись до перших відчуттів. Тепер спробуйте підшукати асоціацію, яку він викликає. Що вам нагадує цей чай: скошену траву або квітковий луг, тепло прянощів, свіжість лісу або дощу, фруктову солодкість або горіхові нотки. Назвіть те, що чуєте в першому ковтку саме ви.
 • Підкріпіть відчуття другий пробій, покатайте чай у роті навколо мови, доведіть його до задньої стінки глотки. Всі смакові рецептори повинні включитися в процес. Для посилення смаку майстра дегустації наповнюють чай повітрям, обережно вдихаючи ротом разом з рідиною. Відстежте ваші відчуття. Це можуть бути додаткові відтінки смаку або запаху. Помічайте також, яку текстуру має чай: кремистость або маслянистість, в’язкість, сухість, вологість або відчуття осаду.
 • Післясмак — важлива складова дегустації чаю. Деякі чаї цінуються за довгий присутність. Воно може бути простим або мінливим. Післясмак може бути краще, ніж сам чай. Після чергового ковтка легко дихайте ротом і прислухайтеся до відчуттів. Ви будете вловлювати нові нюанси смаку і запаху.
 • Чай здатний змінювати наше розумовий і фізичний стан. Це вплив індивідуально. Хтось відчуває прояснення розуму і загострення уваги, а хтось бадьорість, прилив сил. Знайдіть свої точки взаємодії з напоєм. Відстежуйте ваші фізичні відчуття після чашки чаю. Виявивши позитивний ефект, ви зможете використовувати в подальшому конкретне перевагу напою.
 • Дегустація чаю вимагає уваги, терпіння і спокою. Постійні тренування допоможуть відточити майстерність розгадки ароматів і смаків, надати повноту відчуттів і змінити сприйняття світу. А там, хто знає, свято смаку цілком може перерости в свято життя.

  Читайте також: Як зберігати чай.

  фото: depositphotos.com/Silberkorn, belchonock

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Рецепти кави. Способи приготування кави.