Чазцюй: що це таке і для чого потрібні чайні інструменти

Термін чацзюй має китайське походження і перекладається як «чайний інструмент». Ним позначають і набір для церемоній, що складається з 5-7 предметів, в цілому.

Чазцюй: що це таке і для чого потрібні чайні інструменти

Призначення та походження

Перший церемоніальний набір з’явився в Китаї в XIV ст. Спочатку всі пристосування мали тільки практичне значення – засипання сухого чайного листя в ємність, прочищення носика і т. д. Предмети для церемонії виготовлялися з бамбука і поміщали в спеціальну коробочку.

Після того, як чацзюй стали використовувати ченці, послідовники буддизму і даосизму, набір придбав не тільки функціональний, але і філософський зміст. Кожен предмет і виконувану ним дія стали носити ритуальне значення, були покликані розслабити і привести ведучого церемонії та всіх її учасників в медитативний стан.

Що входить в набір

Спочатку в чацзюй входили голка, шипцы та воронка. По мірі ускладнення церемонії, кількість предметів розширювалося. І вже в склад традиційного чацзюй входять:

 • Чачжэнь (голка). Використовується для очищення носика заварника від застряглих дрібних листочків. Допускається застосовувати для відділення шматочка пресованого чаю. Більш широкою стороною голки – чжачи – можна витягувати листя спитого чаю з ємності.
 • Чага, цзяцзы (шипцы). Застосовується для дій з піалами, такими як промивання їх гарячою водою, для закрутки воронки, злиття першого протоки, засипання сухого листя в чайник. Іноді служить для вилучення спитих чаїнок з ємності.
 • Чалоу (воронка). Цей предмет надягають на шийку заварювального судини або ємності для зберігання чаю. Коли листя пересипають всередину, завдяки воронці вони не розсипаються в сторони. Після її знімають.
 • Чашао (совочок). Їм переносять сухе чайне листя з ємності для зберігання в чахе.
 • Чачі (лопаточка). Застосовується для переміщення чаю з чахе в гайвань або чайник.
 • Янхуби (кисть). Нею протирають і полірують глиняну поверхню чайника, видаляють плями і надають рівномірність фарбування.
 • Чатуо (підставка під піали). Зазвичай квадратні або прямокутні, хоча допустимі будь-які інші варіанти, включаючи складні дизайнерські.

Вибір чайних інструментів

При підборі відповідного набору чайних інструментів можна орієнтуватися на кілька чинників:

 • Форма комплекту. Вона може бути овальної, прямокутної або будь химерною. Не грає ролі в церемонії, залежить від особистих переваг і навколишнього оточення.
 • Матеріал. Традиційний варіант – бамбук, зазвичай прикрашений розписом. Такі інструменти легкі, красиві, але не відрізняються довговічністю. Їх можна використовувати під час поїздок, для застосування під час чайних церемоній в шоу-румах. В домашніх умовах краще вибирати вироби з дерева з різьбою (груші, сандал), вони прослужать набагато довше.
 • Ціна. Бамбукові інструменти істотно дешевше, ніж з дерева.
 • Цілісність виробів. Будь-які сколи, тріщини, злами і шорсткості на поверхні скорочують час служби, а також, за повір’ями, мають не дуже хорошою енергетикою.

Щоб використовувати чайний набір інструментів довго, треба утримувати його в умовах помірної вологості і невисокої температури. Бажано протирати предмети вологою тканиною після використання, а потім видаляти зайву вологу сухою ганчіркою.

Чацзюй призначений не тільки для виконання практичних функцій, але і для включення в загальну атмосферу церемонії. Використання інструментів не є обов’язковим, однак, якщо є впевненість, що чай і пов’язані з ним традиції – це те, що знаходить відгук у душі, то варто придбати собі набір.

фото: depositphotos.com/belchonock

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Рецепти кави. Способи приготування кави.