Чайники для чайної церемонії: з ісинської глини, кусю, скляні

Приготування і вживання чаю з часів його появи поступово переросло в справжнє мистецтво. У кожній культурі практика чаювання пристосовувалася до звичного способу життя. Щоб отримати з чаю все найкраще, вивчалися способи заварювання і створювалися спеціальні прилади і аксесуари. В результаті, найбільш універсальною і зручною ємністю всіх часів і народів виявився чайник.

Чайники для чайної церемонії: з ісинської глини, кусю, скляні

Все про посуді з Ісін

Цінителі чаю одностайно сходяться на думці, що найкращим посудиною для його приготування є чайники з ісинської глини. Для пуерів, улунів і чорних сортів вони незамінні. Кераміці з китайського міського повіту Ісін притаманні унікальні і незвичайні властивості:

  • Заварники з ісинської глини «дихають», тобто пропускають повітря всередину через пористі стінки. При заварюванні Чай отримує з них кисень.
  • Глиняний посуд швидко набирає тепло і довго його утримує, що благотворно позначається на заварюванні і покращує смак напою.
  • Посуд з ісинської глини легко мити. Незважаючи на шорстку поверхню, досить обдати її кілька разів окропом і прополоскати проточною водою. При цьому усуваються сторонні запахи, якщо вони встигли впровадитися в посудину.
  • Вироби обпалюють при дуже високих температурах, тому вони відрізняються підвищеною міцністю, незважаючи на гадану крихкість.
  • Заварювальний чайник навіть у момент заварювання можна сміливо брати за ручку. Із-за малої теплопровідності матеріалу виготовлення ручка не нагрівається до гарячого стану.
  • Заварник з ісинської глини наділена «пам’яттю». Якщо в ньому постійно заварювати чай одного виду, стінки поглинають і накопичують таніни та ароматичні речовини. Чим довше служить така посуд, тим смачніше і насичений напій, приготований в ній.
  • Исинские чайники мають ідеальну вивірену форму за правилом «трьох рівнів»: носик і ручка по верхніх точках повинні потрапляти в одну лінію з горловиною, а по нижніх знаходитися на однаковій висоті. Кришечка повинна сидіти щільно і бути ідеально подогнаной.

Пропонуємо познайомитися: Китайський чай шу пуер.

Особливості ісинської глини

Єдине родовище чудовою глини знаходиться в міському повіті Ісин на захід від Шанхаю. Виробництво глиняного посуду розміщується в містечку Дингсян, де процвітають маленькі гончарні майстерні, випускають вироби ручної роботи, і працюють фабрики з серійним виробництвом.

Глина з исинского родовища ділиться на 3 типу: фіолетова (цзишань), червона (хонгни), жовта (бень шань лу). Кожен тип має свої особливі характеристики та складності обробки. Тільки исинская глина містить дуже багато каоліну і силікатних крупинок, з-за чого предмети з неї після випалу набувають жирний відлив і пористість.

Фіолетова найпоширеніша, вироби з неї доступні за ціною будь-якому покупцеві. Найціннішою і дорогої визнається досить рідкісна жовта або біла глина, яка в обробці вимагає особливої майстерності. Її видобуток обмежена з-за невеликих запасів.

Ісинської глини притаманні висока пластичність, завдяки чому з неї можна виліпити справжні шедеври. Змішуючи різні типи, китайські майстри примудряються створювати різноманітні за колірною гамою вироби. Кераміка виглядає легкою і тонкої, і тільки по вазі можна визначити її справжнє походження. При постукуванні кришкою про чайник він видає дзвінкий металевий звук.

Чайники для чайної церемонії: з ісинської глини, кусю, скляні

Японські чайники кюсу

Чайник кюсу легко відрізнити за зовнішнім виглядом. У нього на бічній стінці обов’язково присутня велика пустотіла ручка на манер ковшика. Японці стверджують, що за принципами ергономіки така конструкція найбільш зручна. Спочатку чайники для вишуканих японських чаїв робилися з порцеляни або скла. А коли гончарі спробували використовувати глину з місцевих покладів пісковика, вироби прижилися і стали користуватися великою популярністю.

Японські чаї найчастіше складаються з дрібно рубаних листя. Тому чайник кюсу завжди доповнюється вбудованою або знімною сіточкою. Для звичайних чаювань і чайних церемоній беруться ємності великого обсягу, а мініатюрні моделі застосовуються для процедури дегустації або сэнтядо.

Втім, у Японії для заварювання використовують і інші чайники, наприклад, класичної форми, на зразок исинских, або моделі без ручки для тих типів чаю, які заварюються при температурі 60-70°С.

Пропонуємо познайомитися з: японським чаєм маття або гекуро.

Чайники для чайної церемонії: з ісинської глини, кусю, скляні

Емальовані керамічні

Витончені заварні чайники з металу, покритого емаллю, ідеально підходять для зелених і білих чаїв з тонким ніжним смаком. Вони прекрасно тримають тепло і залишаються нейтральними, не змінюючи вкусоароматичесиких властивостей напою. Це найпопулярніша група чайників, яка пропонує неймовірне різноманіття моделей і кольорів на будь-який смак.

Чайники для чайної церемонії: з ісинської глини, кусю, скляні

Металеві і чавунні

Металеве начиння практична і чудово задовольняє невибагливих користувачів. Такий заварник може надавати напою відтінок металевого присмаку, але все ж для щоденного заварювання простих чаїв підходить чудово.

Непоганий за своїми характеристиками і важкий чавунний чайник. Зазвичай їх покривають емаллю, щоб запобігти прямий контакт матеріалу з напоєм. Чавун довго утримує тепло і в ньому зручно наполягати трав’яні чаї.

Чайники для чайної церемонії: з ісинської глини, кусю, скляні

Скляні чайники

Скляний посуд для чаю володіє багатьма незаперечними перевагами. Завдяки гладкій поверхні, не вбирає будь-які речовини, вона підходить для будь-якого виду чаю. Скляні заварники легкі, елегантні, легко миються. Багато примірники роблять з високоміцного і жаростійкого скла. Їх можна без побоювання ставити на вогонь.

Крім того, чаювання з таким заварником althaus доставляє естетичну насолоду. Спостерігати, як змінюється колір напою, як розкриваються зв’язаний чай або чайне листя, повільно обертаючись в «танці» — справжнє задоволення.

Справжні любителі чаю знають толк не тільки в сортах і тонкощах заварювання, але і посуд підбирають достойне, здатну одночасно створити правильну середовище, так і належне обрамлення для улюбленого напою.

фото: depositphotos.com/GORLOV, firefox, belchonock, egal, belchonock

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Рецепти кави. Способи приготування кави.