Чай або кава – де більше кофеїну?

Чай або кава   де більше кофеїну?

Коли ми чуємо слово «кофеїн», то найчастіше відразу замислюємося про те, що мова йде саме про каву, а не про будь-якому іншому напої. Його вміст в каву цікавить насамперед тих, хто вже має якісь судинні або серцеві захворювання, а також тих, хто шукає можливість стимулювати роботу свого організму, коли необхідно спати довше звичайного. І хоча для звичайної людини чашечка гарячого підбадьорливого кави з ранку – це більше справа звички, варто завжди тримати в пам’яті факти, пов’язані з ефектом, який дає кофеїн.

Але для деяких людей стає великим одкровенням, коли вони чують, що всупереч усталеній думці більшості, у деяких видах чаю міститься набагато більше кофеїну, ніж в самому кави. Чи це Правда? Що ж більше стимулює – чай або все-таки каву?

Які фактори впливають на концентрацію цієї речовини в чаї?

Чай або кава   де більше кофеїну?

Стандартна порція поширеного кава еспрессо, яку готують з 100% арабіки, містить 1,2% кофеїну. У робусті зміст більше в 2-3 рази ніж у арабіці. Багато це чи мало, можна судити в порівнянні – така ж порція якісного чаю Ассам містить ні багато, ні мало 4% цієї речовини. Але що стосується чаю, варто обмовитися, що кофеїн, який концентрується в листі, ніколи повною мірою не екстрагується у вже приготованому напої, що означає його більш низький процентний вміст в чайних напоях.

Ще один цікавий факт, що стосується наявності цієї речовини в чаях – це його більш щадне вплив на серце, судини і центральну нервову систему. Чайний кофеїн складається з двох речовин, активно взаємодіючих між собою – кофеїн і танін. В результаті їх взаємодії утворюється теїн, який плавно і не швидко надходить у кров, але досить легко виводиться з людського організму. Тому випиваючи навіть 10 і більше чашок міцного чаю на добу, людина не ризикує отруїтися або значно нашкодити собі.

Щоб цей показник був максимально точним, варто враховувати про який сорт чаю йде мова. До складу якісного і дорогого чаю входять молоді зелені листочки і бруньки, збагачені кофеїном. Наприклад, перший листок флеші може містити до 4-5%, другий листок – близько 3-4%, третій до 2,5%, а всі інші – приблизно 0,5-1,5%.

Ще один важливий аспект, що впливає на процентний вміст цієї речовини в чаї – це місцевість, де він росте. Сюди включаються особливості родючого ґрунту, висота певної місцевості над рівнем моря та кліматичні умови. Наприклад, чим вище знаходиться чайна плантація, тим більш холодне повітря там переважає, що впливає на повільну швидкість зростання чайного листа і підвищену концентрацію кофеїну в них. А прямі промені яскравого сонця підвищують його рівень у чайному листі, тому деякі сорти чаю навмисно вирощують в тіні, знижуючи відсоток цієї речовини.

Не останню роль відіграє також спосіб заварювання чаю, а саме температура води. Чим гаряче вода, якою заливають суху заварку, тим більш активно починає виділятися кофеїн вже приготованому напої. А так як більшість слабоферментированных або неферментированных сортів чаю не заливаються окропом, а теплою кип’яченою водою, то в них міститься набагато менше кофеїну, ніж в традиційному чорному чаї.

Скільки кофеїну міститься в каві?

Чай або кава   де більше кофеїну?

На вміст даної речовини в каві також впливає чимало індивідуальних чинників. Серед основних:

Сорт. Натуральна арабіка містить невелика кількість, приблизно 46-60 міліграмів на 170 мл готового напою. Сорт кави робуста містить майже в 1,5 рази більше цієї речовини, тому більшість виробників випускають у продаж змішані марки зернового або меленої кави, врівноважуючи концентрацію кофеїну в них.

Обжарювання. Чим сильніше обсмажені кавові зерна, тим більша кількість кофеїну буде містити в собі напій, приготований з них. Світла скандинавська обсмажування буде містити набагато менше кофеїну, ніж темна мексиканська, тому традиційний еспресо завжди має характерний колір і міцність.

Приготування. Коли кава готується в турці, то його фортеця буде не такою високою, як під час заварювання в спеціальній кава-машині. В кава-машини або спеціальних кавоварках напій піддається більш довгої екстракції, тому він максимально насичує воду кольором, смаком, ароматом та кофеїном.

Хто ж лідер за вмістом кофеїну?

Як показують численні дослідження, досвід і просто практика життя, безперечним лідером серед напоїв є кава, приготовлена з робусти.

Хоча кофеїн певною мірою корисний для людей в помірних кількостях, зловживати ним, втім, як і всіма іншими речовинами, ніколи не слід. Тим, хто має серцево-судинні захворювання або проблеми з нервовою системою, лікарі настійно рекомендують вживати не більше 2-х чашок кави протягом доби. Щодо чаю таких вимог не пред’являється майже ніколи. Але пити його безпосередньо перед сном фахівці також не радять.

Будь-який напій, що містить в собі певний відсоток цієї речовини, гарний у міру. Щоб знайти золоту середину в їх вживанні, варто уважно простежити за тим, що саме надає вам бадьорості, свіжості і гарного настрою, а потім вживати такий напій в помірних кількостях.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Рецепти кави. Способи приготування кави.