Арабіка: особливості цього виду кави і найбільш відомі світові сорти

Арабіка: особливості цього виду кави і найбільш відомі світові сорти

З усього різноманіття видів кавових дерев найбільше затребувана арабіка. З її насіння виготовляють різноманітні напої і різні сорти кави. Плантації, на яких вирощують арабіку, щорічно дають до 70% світових запасів кави. Будучи самим улюбленим і поширеним напоєм населення нашої планети, арабіка відноситься до числа найдорожчих видів кави. Це пов’язано з тим, що вирощування арабіки, чутливої до впливу комах і шкідників, вимагає великих витрат на придбання добрив та інсектицидів.

Арабіка: про культивації та поширення

На історичній батьківщині – в річкових низинах провінції Кефа на південному заході Ефіопії – на висоті 2 км над рівнем моря досі є дикорослі зарості цієї рослини.

В кінці XIX століття багато фермери були змушені відмовитися від вирощування арабіки з-за її численних хвороб, віддаючи перевагу іншим культурам. У цей момент в Індонезії приступили до вирощування конголезького кавового дерева виду робуста, який мав не тільки високою врожайністю, але і дивовижною стійкістю до хвороб, проте напій, приготований з нього, був низької якості.

До середини XX століття селекціонери арабіки працювали за трьома напрямками, намагаючись пристосувати рослина до виростання в місцевих умовах, водночас збільшуючи його врожайність і покращуючи якість напою. Два десятиліття потому селекціонери багатьох країн взяли на озброєння програму, що допомагає підвищити резистентність арабіки до хвороб.

Арабіка: особливості цього виду кави і найбільш відомі світові сорти

Найбільш комфортний для арабіки тропічний клімат Африки та Азії. Щоб полегшити збір плодів, рослини обрізають до 2-3 метрів (в умовах дикої природи вона може витягнутися на шість метрів). Плантації арабіки краще розміщувати в гірських умовах тропіків (оптимальна висота 900-2100 метрів вище рівня моря) з регулярними рясними опадами і середнім температурним діапазоном від 15 до 24 градусів Цельсія. Головною умовою успішного вирощування є повна відсутність загрози заморозків.

Оскільки субстрат для культивації арабіки повинен бути родючим, насичений мінеральними речовинами, його регулярно підживлюють протягом цілого року. Враховуючи високу чутливість арабіки до захворювань, для їх запобігання систематично використовують безліч фунгіцидів і пестицидів.

Відео: Ранок з Губернією. Як правильно вибрати каву?

 

Квітуча арабіка неймовірно гарна: яскраво-зелений глянець листя контрастує з сірою корою та білизною ароматних квіток. На дереві вони постійно співіснують з плодами – фіолетовими або червоними ягодами. Всередині них знаходиться два маленьких зернини. Звільнені від шкірки, вони надходять у продаж як в сирому, так і в обсмаженому вигляді. Збирання врожаю на плантаціях має свою специфіку. Оскільки зав’язування плодів відбувається протягом усього року (на визрівання йде від півроку до 8 місяців), на гілках одночасно співіснують і плоди, і зав’язі, і квітки. В цих умовах механізований збір урожаю просто неможливий. Саме тому в більшості держав, які культивують арабіку, дозрілі плоди збирають або вручну, або струшують на спеціальні підстилки. Виняток становить лише Бразилія, кліматичні умови якої сприяють одночасного дозрівання всіх плодів: там збирання врожаю механізована.

Зібрані ягоди кави піддають негайної обробки, відокремлюючи їх від рогової оболонки. На плантаціях це роблять або вологим або сухим способом. Залежно від цього арабіка буває «сухий», «повністю вимитої» і «полумытой». Підставою для вибору способу обробки плодів є доступність води в пункті збору. На якість обробки впливає і те, чи є на плантації відповідне обладнання. Історично склалося, що бразильська і ефіопська арабіка проходять суху обробку. На плантаціях інших держав воліють вдаватися до вологого способу.

Зерна арабіки містять: до 2% кофеїну, 18% ароматичних масел, 12% жирів, 13% білка, 8% цукру. Прожарювання зерен знижує вміст кофеїну до 1,2%, а цукрів – до 3%. Вміст кофеїну в зернах арабіки знаходиться в прямій залежності від географічного розташування місцевості, в якій вони вирощувалися. На цю характеристику може вплинути: висота над рівнем моря, близькість до екватора, хімічний склад грунту. Так, кількість кофеїну в напої із зерен, вирощених в гірській місцевості, в два рази менше, ніж в каві, приготованому з «рівнинній» арабіки. Це знання може допомогти при виборі зернової кави. Для створення легкого тонізуючого впливу підходить «гірська» арабіка, для більш дієвого стимулюючого ефекту краще вибрати арабіку, вирощену в долинах.

Відео: Кава для кавоварки. Яка кава краще?

 

Торгівлю арабікою здійснюють за допомогою дуже великої біржі кави, що знаходиться в Нью-Йорку. Це – данина традиції, встановленої у далекому 1882 році. Саме тоді нью-йоркська біржа кави встановила свої перші розцінки на цей продукт. Ваговою одиницею для торгівлі арабікою став фунт. Місцями зберігання арабіки є старовинні портові міста: Трієст, Амстердам, Бремен, Гамбург Роттердам, Лондон. Арабіка – кращий вибір для тих цінителів кави, які прагнуть до мінімального впливу кофеїну на функціонування серцевого м’яза.

Яка арабіка краще?

Бразильська
Основним постачальником арабіки є саме Бразилія. Будучи цілком пристойним продуктом, бразильська арабіка не належить до дорогих елітних сортів. Вона затребувана в середовищі людей, які не є кавовими гурманами і цінують цей напій за його демократичні розцінки.

Венесуельська
Не найякісніший продукт. Смак готового напою, приготованого з кава цього сорту, нікого не призведе в особливий захват, хоча для повсякденного вживання він все ж годиться.

В’єтнамська
Спеціалізуючись на робусті, В’єтнам вирощує не надто багато арабіки. У поглядах на смак і якість цього продукту чимало суперечностей. В’єтнамський арабіка, що продається в російських супермаркетах, не відрізняється високою якістю, проте відгуки про в’єтнамському кави, зроблені безліччю туристів, що відвідали цю країну, повні захоплених оцінок. Швидше за все, фактор свіжості обсмажування кавових зерен має першочергове значення.

Гватемальська
Вирощується у великих кількостях, арабіка гватемальських сортів відрізняється хорошою якістю. Напій, приготований з цих зерен, відрізняється міцністю і особливим ароматом.

Замбийская
У цій країні вирощуються кращі сорти арабіки африканського регіону, проте погодні умови не завжди сприяють отриманню якісних зерен. Опікуючись репутацією, держава не постачає на зовнішній ринок урожай невдалого року, тому придбати в супермаркеті замбийскую арабіку низької якості практично неможливо. Побачивши її на прилавку – купуйте, особливо не роздумуючи: в продаж вона надходить не часто.

Зімбабвійська
Кава, що вирощується в цій африканській державі, не відрізняється особливою якістю. Винятком є лише один його сорт – Zimbabwe AA Salimba. Відмінними рисами його смаку є: багатий аромат, легка кислинка і фруктовий присмак з гірчинкою. На жаль, за відсутністю виходів до моря, Зімбабве вимушено транспортує свою арабіку через інші країни, що нерідко закінчується псуванням цінного вантажу.

Індійська
Арабіку сорти Майсор, неповторними прикметами якої є: винна кислинка, приємний смак і виражений аромат, неодмінно варто оцінити.

Індонезійська
Індонезія – батьківщина багатьох відомих сортів. Зерна, вирощені на різних островах, мають абсолютно різним смаком і безумовно – вищою якістю.

Єменська
Тут вирощують каву дуже відомого і неймовірно затребуваного сорту Арабиен Мокко. Зовнішній вигляд зернин – різнорідних, з великою кількістю уламків – не повинен відштовхувати, оскільки вони дають чудовий напій зі смаком шоколаду.

Кенійська
Чи не найкраща арабіка в усьому світі. Найбільшою популярністю користується сорт Kenya Ruiruiru, продається тільки в сирому вигляді. Справжній смак проявляється тільки після обсмажування. Кілька годин потому від його аромату не залишиться і сліду.

Колумбійська
Кава найвищої світової якості, зерна якого підібрані один до одного. Напис «супремо» на упаковці вказує на вищий сорт «екстра» рангом нижче, але теж дуже гідний, «ексельсо» – купаж двох перших сортів.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Рецепти кави. Способи приготування кави.